ZABÓJCZA PRZYJAŹŃ - ALICE FEENEY

Znalezienie prawdziwej przyjaciółki, takiej od serca, która nigdy nie zawiedzie, to nie jest taka prosta sprawa. A utrzymanie tej przyjaźni przez wiele lat to naprawdę trudna sztuka, sama coś o tym wiem. Niestety, bardzo często jest tak, że przyjaźń jest tylko iluzoryczna, a jedna strona czerpie z tej relacji korzyści, wykorzystując drugą osobę. Z pewnością przeczytaliście już niejedną książkę z wątkiem takiej przyjaźni, ale nowa książka Alice Feeney to coś więcej niż kolejny thriller o zaborczej przyjaźni.

Kiedy w małym miasteczku Blackdown, na przedmieściach Londynu zostaje zamordowana kobieta, Anna Andrews wyrusza tam, by nakręcić o tym reportaż. Kobieta właśnie straciła stanowisko prezenterki telewizyjnej i początkowo nie jest zadowolona, że ponownie musi stać się tylko reporterką. Na miejscu zbrodni dowiaduje się, ze zamordowana kobietą jest jej przyjaciółka z dzieciństwa. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że śledztwo prowadzi były mąż Anny, Jack Harper. Początkowo nadkomisarz podejrzewa, że jego była żona jest zamieszana w to morderstwo, jednak wkrótce ślady zaczynają wskazywać właśnie na niego. Jedno jest pewne, ktoś kłamie.

Zabójcza przyjaźń to jeden z tych thrillerów, który zaciska swoją pętlę zaciekawienia wokół czytelnika od pierwszych stron. Od razu zostajemy rzuceni w wir tajemnic, zagadek i niedomowień. To istny rollercoster emocji, który od początku gna i nie można go zatrzymać, aż do finału. Historia opowiedziana jest z perspektywy trzech osób, Anny, Jacka i tajemniczego narratora mordercy. Ja bardzo lubię taki zabieg, wprowadza urozmaicenie i pozwala na szersze spojrzenie na opowiadaną historię. Te trzy narracje wzajemnie się przeplatają, a od połowy książki dochodzą też do tego wspomnienia Anny z okresu dorastania, które rzucają nowe światło na morderstwo. Gdy autorka wprowadziła do fabuły te wspomnienia sprzed 20 lat, to bardzo szybko poskładałam elementy układanki i domyśliłam się, kto jest mordercą. A raczej myślałam, że już wiem, kim on jest, bo okazało się, że bardzo się pomyliłam. Alice Feeney przewidziała zupełnie inne zakończenie, czym totalnie mnie zaskoczyła! I właściwie tylko do tego zakończenia miałabym pewne wątpliwości, ponieważ wydaje mi się ono nieco zbyt naciągane, ale poza tym, to nie mam nic do zarzucenia tej książce.

Anna to kobieta bardzo ambitna, która z dnia na dzień traci wymarzoną pracę jako prezenterki telewizyjnej. Jest po rozwodzie, po bardzo trudnych przejściach, dlatego topi smutki w alkoholu. Jack po rozwodzie zamieszkał z siostrą i jej małą córeczką. Przeniósł się z Londynu do rodzinnego miasta i trochę mu się tu nudzi.  Historia jakich wiele, ale niech was nie zwiedzie ten sztampowy opis. Sprawa morderstwa okaże się niezwykle skomplikowana, a na pewnym etapie podejrzani są wszyscy, dosłownie wszyscy. Tu nie da się niczego z góry założyć, autorka bawi się  czytelnikiem, miesza w głowie, podrzuca tropy. Z zapartych tchem śledziłam to śledztwo!

Tajemnice związane ze śmiercią przyjaciółki Anny to nie jedyna zagadka, jaką stawia przed czytelnikami Alice Feeney. Co takiego wydarzyło się 20 lat temu i dlaczego dopiero teraz wychodzi to na światło dzienne? Autorka zbudowała genialną intrygę, której punktem wyjścia było morderstwo kobiety, ale początków tej historii trzeba szukać w przeszłości. Zabójcza przyjaźń to thriller, w którym napięcie gęstniej z każda kolejną stroną, gdzie nie brakuje zwrotów akcji, a mordercą może się okazać każdy. Świetnie poprowadzona fabuła, do tego ciekawie wykreowani bohaterowie, czy potrzeba czegoś więcej? Ja polecam ogromnie! K.

Za egzemplarz książki dziękuję:

wab

 

--------------------------------------

Wydawnictwo: W.A.B

Tłumaczenie: Agnieszka Walulik

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 383

Polecamy