DLACZEGO WŁAŚNIE JA - E.G. SCOTT

Charlotte to była neurochirurg, która po nagłym przerwaniu kariery, prowadzi razem z przyjaciółką Rachel gabinet akupunktury. Kobieta aktywnie udziela się na czacie dla ofiar traumy, gdzie szuka dla siebie wparcia. Charlotte ma również chłopaka, Petera, agenta specjalnego, dlatego ich związek jest owiany tajemnicą, nawet jej najlepsza przyjaciółka niewiele wie o Peterze i nigdy go nie spotkała. Pewnego dnia Peter znika bez słowa, a policja prosi Charlotte o identyfikację ciała. Kobieta jest przekonana, że chodzi o jej ukochanego, jednak na stole sekcyjnym leży kobieta, zupełnie jej nieznana. Dlaczego ofiara wskazała Charlotte, jako swój kontakt w nagłych przypadkach? I dlaczego policja nagle zaczyna traktować ją jak głównego podejrzanego?

To już moje drugie spotkanie z duetem pisarskim, który ukrywa się pod pseudonimem E.G. Scott. Ich poprzednia powieść Nic o mnie nie wiesz, wspominam całkiem nieźle, byłam ciekawa, co autorzy zaserwują nam tym razem. Pierwsze zaskoczenie miało miejsca zaraz po otwarciu paczki, nie spodziewałam się, że Dlaczego właśnie ja to taki grubasek, jak na thriller ma całkiem sporą objętość, bo niecałe 500 stron. Jednak gdy zaczęłam czytać, to w ogóle tej objętości nie czułam, bardzo szybko przebrnęłam przez tę cegiełkę.

Początkowo akcja książki jest prowadzona w taki sposób, żeby jak najbardziej namieszać w głowie czytelnikowi, a kolejne szczegóły ujawniane są stopniowo i bardzo powoli. Ja bardzo lubię taki zabieg (o ile nie jest przesadzony), bo mogę od początku snuć własne domysły. Wiemy, że Charlotte pracowała jako neurochirurg, a teraz ma salon akupunktury, ponieważ podczas jednej z jej operacji cos poszło nie tak i pacjentka zmarła. Jej chłopak jest chyba najbardziej tajemniczą postacią w tej powieści. Charlotte nic o nim nie, ich relację ciężko nazwać nawet związkiem, aona bezgranicznie wierzyla we wszytsko co on jej pisal. Jej naiwność mnie bardzo denerwowala podczas czytania. Tajemnice się mnożą, teorie spiskowe rodziły mi się w głowie jedna po drugiej. Nieźle mnie autorzy zakręcili, bo przy tak dużej liczbie podejrzanych, jakie zasugerowali w toku akcji, nie wytypowałam prawidłowo mordercy. Zakończenie trochę skomplikowane, motywy zabójcy wydają mi się dość zagmatwane, ale finalnie rozwiązanie tej historii mi się podobało.

Strona psychologiczna tego thrillera mnie nie przekonała, przeszkadzały mi trochę te wypowiedzi podnoszące na duchu na grupie wparcia, motywacyjne mowy, jakimi raczyła nas i swoje przyjaciółki Charlotte. Jej własne rozterki stały w sprzeczności z tym, co mówiła choćby swoim pacjentom. To nie moje klimaty, akupunktura i medycyna wschodu, więc ja się tu nie odnalazłam, ale to nie znaczy, że te fragmenty są złe. Autorzy mają bardzo lekkie pióro, dzięki czemu książkę czyta się przyjemnie i niezwykle szybko. Nie wiem, czy Dlaczego właśnie ja przekonało mnie bardziej niż poprzednia książka autorów, ale na pewno na tyle, z chęcią sięgnąć po ich kolejne dzieło. K

PREMIERA: 27.01.2021

Za egzemplarz do recenzji dziękuję: 

muza

----------------------

Wydawnictwo: MUZA

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 479

Polecamy