Idealna opiekunka - Phoebe Morgan

Całkiem niedawno pojawiło się na naszym polskim rynku wydawniczym nowe nazwisko, Phoebe Morgan. I choć autorka ma na swoim koncie już trzy książki, to najnowszą z nich, Idealną opiekunkę mamy okazję okazję poznać jako pierwszą z dorobku tej angielskiej pisarki. Jest to klasyczny thriller psychologiczny, z tych lekkich, które balansują na granicy thrillera i powieści obyczajowej. Na pierwszy rzut oka zawiera w sobie wszystkie elementy, za które czytelnicy tak bardzo pokochali brytyjskie thrillery, ale czy Idealna opiekunka potrafi czymś jeszcze zaskoczyć?

Caroline Harvey zostaje znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w Suffolk. Jej ciało jest dziwnie porzucone na łóżeczku dziecięcym, a roczna Evie, dziewczynka, którą się opiekowała, znika bez śladu. W tym samym czasie rodzina Dillonów rozpoczyna swoje wakacje we Francji, w willi należącej do siostry Siobhan Dillon. Beztroski czas jednak szybko się kończy, gdy mąż Siobhan, Callum, zostaje aresztowany pod zarzutem zamordowania Caroline. Okazuje się, że mężczyzna miał z nią romans, a teraz jest głównym podejrzanym. Co naprawdę wydarzyło się w noc morderstwa Caroline?

Wszyscy dobrze znamy ten schemat, bogaci, piękni ludzie, żyjący na świeczniku (Collum jest prezenterem telewizyjnym), za fasadą idealnego życia i małżeństwa, chowają własne problemy. To baza, na której niejeden twórca zbudował swoje powieści. Pierwsze sekrety i tajemnice pojawiają się już na początku książki. Siobhan doskonale wie, że mąż ją zdradza i to już po raz kolejny, ale milczy, dla dobra 15-letniej córki. Natomiast Caroline wplątuje się z romans z żonatym mężczyzną, ukrywa ten związek przed swoją przyjaciółką, wplątując się w coraz to większe kłopoty. Historię poznajemy z puntu widzenia kilku bohaterów, dodatkowo jest ona opowiedzenia niechronologicznie. Z czasem jednak wszystkie wątki połączą się w jedną, spójną całość. Na wyjaśnienie zagadki śmierci Caroline musimy jednak poczekać do samego zakończenia, dość nieoczywistego i zaskakującego, co zdecydowanie można zaliczyć na plus, choć wytrawni czytelnicy, lubujący się w thrillerach z pewnością dużo wcześniej będą mieli swoje, trafne podejrzenia.

Postaci, jakie wykreowała Phoebe Morgan, są niejednoznaczne, ciężko je ocenić czy polubić. Każda z nich ma swoje tajemnice, mniejsze lub większe. To powoduje, że książka nie wywołuje większych emocji podczas czytania, bohaterowie nie zapadają w pamięć, a fabuła jest niepotrzebnie rozciągnięta. Historia snuje się bardzo leniwie, dostajemy kolejne niewiele wnoszące przesłuchania, rozmyślania głównych bohaterów ciągle o tym samym. Idealna opiekunka to thriller pozbawiony wartkiej akcji i zwrotów akcji (poza jednym w zakończeniu), jest za to klimat tajemnicy i intrygująca zagadka zniknięcia małej Evie. „Idealna opiekunka” nie jest to thriller, który koniecznie trzeba przeczytać, ale jeśli ktoś lubi spokojne tempo, to może spędzić z nią miło czas. K

Opinia powstała dzięki współpracy z TaniaKsiażka.pl

taniaksiazka

 

 

 

Wydawnictwo Filia
Przekład: Malwina Stopyra
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 360

 

Polecamy