Nie wiesz wszystkiego - Marcel Moss

Długo wzbraniałam się przed sięgnięciem po książki Marcela Mossa, w sumie to sama nie do końca wiem, z czego ta niechęć wynikała.  Tematyka nowej powieści Mossa i ogromna liczba pozytywnych opinii zachęciła mnie do zapoznania się z „Nie wiesz wszystkiego”. To już czwarta książka autora, który w swoich powieściach sięga po tematy społeczne, hejt i przemoc fizyczna. Nie inaczej jest i tym razem. Kłopoty nastolatek to temat, który wielu osobom, często niestety też rodzicom i nauczycielom, wydaje się banalny. Marcel Moss podjął się trudnego zadania, porusza istotne kwestie dotyczące dorastających licealistów, którzy zmagają się z własnymi słabościami i niechęcią ze strony rówieśników.

Akcja książki umiejscowiona jest w prestiżowym warszawkom liceum. Pewnego poranka uczniami tej szkoły wstrząsa szokująca wiadomość o śmierci dwojga ich kolegów. Otylia to szkolny wyrzutek i niedoszła samobójczyni, natomiast Alan to kapitan drużyny siatkarskiej i najpopularniejszy chłopak w szkole. Dlaczego tych dwoje, tak różnych od siebie nastolatków, spotkało się w nocy na dachu opuszczonej hali i skoczyli, popełniając samobójstwo? Uczniowie szybko zwalają winę na Otylię, w końcu już raz próbowała popełnić samobójstwo, na pewno namówiła do tego Alana. W tę wersję wydarzeń nie wierzy Marta, przyjaciółka Otylia, która jednocześnie nie może pogodzić się z tym, że przyjaciółka ją zostawiła. Dziewczyna chce poznać prawdę o wydarzeniach z nocy samobójstwa. Niespodziewanie pomoc przychodzi w postaci anonimowej wiadomości.

Nie raz i nie dwa byliśmy świadkiem sytuacji, gdy jeden z uczniów dręczy innego, klasowego odrzutka, którego nikt nie lubi, wyśmiewanego i gnębionego na każdym kroku. A może sami byliśmy takim odtrąconym uczniem? Za ubiór, brak kasy, orientację seksualną, zachowanie… powodów jest mnóstwo, a młodzież nie zna litości. Ta wykreowana przez Marcela Mossa, również. Otylia ma tatuaże, dziwnie się ubiera i myśli co mówi, Marta lubi poezję i ma kilka kilogramów za dużo. Idealna pożywka dla stalkerów. To tylko pierwsze dwa przykłady, które poznajemy już na początku książki, ale stopniowo poznamy innych bohaterów, którzy pod płaszczykiem pozorów, skrywają swoje słabości.

Książka zaczyna się bardzo mocnym akcentem, samobójczą śmiercią Otylii i Alana. Już od początku wiemy, że ta historia nie będzie miała happy endu, nastolatków nie da się uratować. Zastanawiamy się zatem dlaczego do tego doszło, co ich skłoniło do podjęcia tak drastycznej decyzji? Ciekawe jest również to, dlatego  szkolna outsiderka i popularny chłopak zrobili to razem, co ich połączyło? W trakcie czytania stopniowo poznajemy ich historię, bohaterowie snują narrację z własnego puntu widzenia. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, co zawsze stanowi dla mnie bardzo ciekawy zabieg. Stopniowo odkrywane są wszystkie tajemnice i budowane napięcie. „Nie wiesz wszystkiego” to nie tylko thriller o nastolatkach, pojawia się też wątek nauczycielki z tego mojego puntu widzenia, szalenie ciekawy.

Autor zebrał tu mnóstwo problemów, które trapią współczesną młodzież, czyli kompleksy na tle wyglądu, alkohol, bulimia, przemoc seksualna, wygórowane oczekiwania rodziców, pojawia się też wątek LGBT, sponsoringu, nieplanowanej ciąży. Dużo tego, może aż za dużo? Wszystkie te wątki kumulują się w końcu w scenie finałowej, która przy okazji jest też zapowiedzią kolejnego tomu. W moim odczuciu zakończenie tego thrillera wypadło nieco teatralnie i mi nie przypadło do gustu. Książkę, jako całość, czytałam jednak z zapartym tchem, ciężko było się od niej oderwać, rozwiązanie tych tajemnic bardzo mnie intrygowało. Książka jest przemyślana w każdym punkcie, trzyma napięcie, a każdy z bohaterów tego thrillera mógłby stać się postacią pierwszoplanową. Może zbyt dużo tu różnych wątków, ale z pewnością jest to książka godna polecenia. Niejeden z nas odnajdzie tu własne problemy. „Nie wiesz wszystkiego” polecam przede wszystkim rodzicom i nauczycielom, którzy uważają, że dzisiejsza młodzież to ma życie o wiele łatwiejsze niż kiedyś. K

Ksiazkę Marcela Mossa "Nie wiesz wszystkiego" mozecie zamowić tutaj: https://www.taniaksiazka.pl/nie-wiesz-wszystkiego-marcel-moss-p-1406132.html?q=nie+wiesz+wszystkiego&sgtype=prodonecol

Opinia powstała we współpracy z Księgarnią TaniaKsiążka.pl

taniaksiazka

 

 

Wydawnictwo Filia
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 384

 

Polecamy