LOCKDOWN - ROBERT ZIĘBIŃSKI

Chyba wszyscy mamy już dość tej pandemii, prawda?  Ograniczenia naszych swobód, strachu przed chorobą, noszenia maseczek. Robert Ziębiński postanowił wykorzystać tę sytuację i stworzyć z niej tło, dla swojego kryminału, w którym głównym motywem jest porwanie córki miliarderki, Olgi Maj. Kobieta ma tylko 72 godziny, by zorganizować dziesięć milionów euro na okup. Normalnie, nie byłby to dla Olgi żaden problem, jednak kraj pogrążony jest w chaosie, banki mają zakaz wypłacania gotówki, na ulicach wojsko i policja tłumi zamieszki. Olga musi zejść do warszawskiego podziemia, by wyrwać córkę z rąk porywaczy.

Nie będę ukrywać, że do lektury tej książki skłonił mnie przede wszystkim tytułowy lockdown i to, jaki sposób zostanie przedstawiony. Robert Ziębiński podkręcił trochę sytuację, udramatyzował ją, by uwiarygodnić wydarzenia, które są głównym tematem „Lockdownu”. Cały czas z ogromnym niepokojem śledzę codzienne informacje na temat wirusa i kolejnych ruchów rządu, ale to, co przedstawia autor w książce, to trochę jak scenariusz filmu sci-fi. O samym wirusie dowiadujemy się jednak niewiele, ponadto, że jest niezwykle śmiertelny i zmusił rząd do natychmiastowych i drastycznych decyzji. Policja i wojsko wyszło na ulice i zachowuje się niezwykle brutalnie, strzelając do ludzi, co w moim odczuciu, odebrało książce trochę realności (choć patrząc na naszych sąsiadów, może to wcale nie jest tak bardzo oderwane od rzeczywistości).

Olga Maj to niebotycznie bogata i atrakcyjna kobieta. W dniu, gdy rząd ogłasza lockdown, ktoś porywa jej jedyne dziecko i żąda okupu. W kobiecie budzi się wściekłość, przemienia się w lwicę, która dla swojego dziecka jest w stanie zrobić wszystko, dosłownie wszystko. Najpierw jednak musi zorganizować ogromną kwotę pieniędzy na okup, a w tym celu będzie musiała zejść do podziemia. Autor serwuje nam wycieczkę po Warszawie gangsterów, po dziuplach mafiosów i burdelach. I lepiej zapnijcie pasy, bo akcja pędzi, jak szalona i nie zwalnia do samego końca.

Olga to bohaterka, którą mi jest ciężko polubić. Wiele jej zachowań odbieram jako nielogiczne i co najmniej dziwne, w sytuacji, gdy jej córka jest rękach bandziorów, nie wiadomo gdzie i jaki czeka ją los. Nie tylko zachowanie Olgi budzi moje zastrzeżenia. Społeczeństwo niezwykle szybko dostosowała się do nowej sytuacji, kilka godzin po lockdonie, ludzie do siebie strzelali, okradali się.  I tu ponownie, jeśli przypomnę sobie, jak ludzie zachowywali się na naszej przymusowej kwarantannie, to ten literacki świat nie powinien mnie aż tak dziwić. Autor pokazał nam przekrój ludzkich zachowań, różne reakcje, choć oczywiście z naciskiem na te skraje.

Uwielbiam wszystkie małe szpileczki, które Robert Zieliński wbił obecnej władzy,  pisząc tę książkę. Nie wiem jak wy, ale ja ani razu nie przeczytałam poprawnie nazwisko premiera Makowieckiego, tylko wiadomo jak :) Przytyków do władzy i telewizji publicznej jest tu całe mnóstwo, dodam, że moim zdaniem są to bardzo celne przytyki. Uwielbiam takie smaczki w książkach!

Na plus zaskoczył mnie finał, nie spodziewałam się, że to właśnie ta osoba stoi za porwanie córki Olgi, choć w pewnym momencie dostajemy od autora bardzo wyraźną podpowiedź. Książka skupia się na jednym wątku i to wokół niego obudowana jest cała fabuła. Jednych może to nużyć, ale moim zdaniem dzięki temu akcja jest bardzo dynamiczna. Mam kilka zastrzeżeń do zachowania bohaterów, ale i tak spędziłam z nią bardzo dobrze czas. A teraz już mam tylko nadzieję, by ta książka pozostała jedynie fikcją literacką. K

Za książkę dziękuję: 
wydawnictwo kobiece

 

 

Wydawnictwo Kobiece
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 408

 

Polecamy