To, co zostawiła

to co zostawiła2

Przerażająca historia o demonach przeszłości i prawdzie czekającej, aby wyjść na jaw.

Jako dziecko Izzy Stone doświadcza ogromnej tragedii. Traci ukochanego ojca, którego zastrzeliła jej matka. Dziewczyna przyjmuje, że kobieta jest obłąkana i zrywa z nią wszelkie kontakty. Będąc nastolatką, trafia do rodziny zastępczej, w której pomaga przybranym rodzicom w porządkowaniu zbiorów lokalnego muzeum. W stosie porzuconych i zapomnianych przedmiotów Izzy znajduje plik nieotwartych listów, które okażą się kluczem do jej przeszłości.

Rok 1929. Clara Cartwright ma osiemnaście lat i jest szaleńczo zakochana we włoskim imigrancie. Kiedy wyjawia rodzicom zamiar poślubienia mężczyzny, jej ojciec wpada w furię i wysyła córkę do kosztownego ośrodka dla obłąkanych.

Izzy odkrywa prawdę o okrutnej przeszłości Clary, a im bardziej zbliża się do jej historii, tym bardziej jest niepewna zdarzeń ze swojego dzieciństwa. (Źródło opisu: Wydawnictwo Kobiece)

Przyznam się Wam szczerze, że kiedy dostałam tę książkę od Wydawnictwa Kobiecego, nie miałam pojęcia, że pierwszy raz została ona wydana w Polsce w 2017 roku. Opis jednak mnie ogromnie zaciekawił, a sama lektura mnie nie rozczarowała.

To, co zostawiła” to historia dwóch kobiet, żyjących w dwóch różnych epokach. Lata 30. XX wieku: Clara to bogata dziewczyna, pochodząca z bardzo szanowanej nowojorskiej rodziny. Jej ojciec jest bardzo surowym człowiekiem, ma żelazne zasady, do których córka musi się stosować. Wiadomo jednak, że im więcej rodzice zabraniają, tym bardziej to kusi. Tak jest również z Clarą, która wymyka się nocami do klubów z przyjaciółmi. Pewnej nocy poznaje przystojnego Włocha, Brunona. Miłość od pierwszego wejrzenia. Tylko czy ich związek ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość? Ona bogata, on biedny imigrant. Nie zważając na przeszkody, Clara postanawia przedstawić go swoim rodzicom jako swojego narzeczonego. Nie spodziewa się, że jej własny ojciec w porywie szału wyśle ją do szpitala psychiatrycznego, byle tylko jego córka nie wyszła za biedaka.

Współcześnie: Izzy to dziewczyna, która wiele przeszła. Jej mama siedzi w więzieniu za zastrzelenie swojego męża. Ona nie zawsze miała szczęście do rodzin zastępczych, jednak tym razem wydaje się, że trafiła do dobrego domu. Pomaga swoim opiekunom w porządkowaniu zbiorów lokalnego muzeum i tak trafia do Willard, opuszczonego szpitala dla obłąkanych. Przeglądają tam kufry pacjentów, które zostały im odebrane po tym, jak przestąpili progi tego okropnego miejsca. Na jeden z nich Izzy zwróciła szczególną uwagę: historia młodej dziewczyny, która trafiła do szpitala, ponieważ zakochała się w niewłaściwym mężczyźnie.

 

Bardzo podobał mi się zabieg podzielenia książki na 2 linie czasowe, a także to, że każda bohaterka opowiadała nam historię swoimi słowami. Rozdziały się przeplatały, dzięki czemu napięcie rosło i nie chciałam odkładać książki nie znając dalszych losów Clary czy Izzy. Książka napisana jest dosyć lekkim językiem, co było nie lada wyzwaniem, biorąc pod uwagę jej temat. Sam pomysł na połączenie obu tych historii również mi się podobał, choć pod koniec nie obyło się bez ckliwych momentów. Nie przepadam za takimi rozwiązaniami, happy end jest czasami tak oczywisty, że aż boli, jednak tutaj wyjątkowo aż tak mi to nie przeszkadzało.

Nie będę ukrywać, że Izzy nie polubiłam. Może inaczej: lubiłam ją tylko w niektórych momentach książki: kiedy interesowała się historią Clary, pracowała w szpitalu psychiatrycznym. Natomiast kiedy czytałam fragmenty ze szkoły czy spotkań ze znajomymi( zwłaszcza ten wypad pod namioty) miałam ochotę krzyczeć. Nie mogłam uwierzyć, że dziewczyna z jednej strony tak dojrzała, po niesamowicie tragicznych przejściach, potrafi być aż tak naiwna i dziecinna. Ale może problemem jest tutaj wiek: ja siedemnaście lat miałam dawno, dawno temu i już chyba zapomniałam jak to jest być młodym i głupim. Zdecydowanie większą sympatią darzę Clarę. Mimo, że ona również jest dużo młodsza ode mnie, w książce widać jej niesamowity rozwój. Z imprezowej dziewczyny wymykającej się nocami z domu, zmienia się w świadomą kobietę, dla której dobro jej dziecka staje się priorytetem. Cieszyłam się razem z nią, cierpiałam razem z nią. Nie potrafiłam uwierzyć, że ojciec potrafi własnej córce wyrządzić taką krzywdę. W imię czego? Dobrej opinii? Majątku? Żeby rozdzielić ją z ukochanym wysyła ją do szpitala dla obłąkanych. Jaki człowiek tak postępuje?

Na koniec chcę wspomnieć tylko o tym, co mnie właściwie najbardziej poruszyło w tej książce. Niesamowite są fragmenty ze szpitala psychiatrycznego Willard, w którym wylądowała Clara. To z jaką obojętnością i brutalnością traktowano pacjentów jest przerażające. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to książka dokumentalna, jednak autorka poświęciła sporo czasu na research i dosyć dokładnie oddała specyfikę takiego miejsca. Elektrowstrząsy, kąpiele w lodowatej wodzie, siedzenie godzinami w jednym miejscu, przywiązanie do łóżka- to tylko nieliczne „zabiegi” którym poddawano pacjentów. Nie zdawałam sobie sprawy, że sterylizacja była powszechnym zabiegiem w takich miejscach. A chyba najbardziej szokującym elementem historii Clary, jest fakt,że o jej losie zdecydował mężczyzna. Jej ojciec wiedział, że jest zupełnie zdrowa, mimo to wysłał ją w takie miejsce. Dawniej mężczyźni mieli niesamowitą władzę. Mąż mógł wysłać żonę do szpitala dla obłąkanych za zdradę czy niestosowne zachowanie. Tak właściwie za cokolwiek. Mógł się jej pozbyć bez względu na to czy była chora czy nie. Niewyobrażalne, prawda?

Książka „To, co zostawiła” na długo zostanie w mojej głowie. Warto ją przeczytać chociażby dla samych fragmentów o szpitalu Willard. Polecam! E.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję: 
wydawnictwo kobiece

Wydawnictwo Kobiece
Rok wydania: 2017
Tłumaczenie: Alicja Laskowska

 

Polecamy