ZDRADA DOSKONAŁA - LAUREN NORTH

Nie wiem, czy istnieje cos takiego jak zdrada doskonała, i nie chciałabym się o tym przekonać na własnej skórze, ale wiem, że istnieją książki, które idealnie nadają się na letni wypoczynek. Czy „Zdrada doskonała”, thriller autorstwa Lauren North będzie jedną z takich książek? Według mnie, pod wieloma względami na pewno tak.

Tess jest załamana po niespodziewanej śmierci męża. Została sama z synem Jamiem, ale żałoba sprawiła, że nie bardzo radzi sobie z codziennymi problemami. W dodatku jej szwagier oczekuje zwrotu pożyczki, którą podobno zaciągnął u niego mąż Tess. Wszystko się zmienia, gdy Tess poznaje Shelly, która zawodowo zajmuje się pomaganiem osobom w żałobie po śmierci bliskiego. Shelly jest wyrozumiała, życzliwa i rozumie ból Tess, ponieważ sama straciła syna. Kiedy jednak w otoczeniu Tess zaczynają dziać się różne dziwne rzeczy, a w sprawie śmierci jej męża pojawiają się wątpliwości, kobieta zaczyna mieć podejrzenia co do swojej przyjaciółki.

Śmierć współmałżonka to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka. W chwili, gdy Tess dowiaduje się o śmierci męża legło w gruzach całe jej życie. Jest w szoku, który uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie, a przecież ma pod opieką jeszcze małego synka. Już samo to, że autorka zdecydowała się sięgnąć po taką tematykę, gwarantuje, że książka będzie naszpikowana emocjami. Do tego dochodzi jeszcze tajemnicza postać Sheely, współczującej przyjaciółki, która szturmem przejęła kontrole nad życiem pogrążonej w żałobie rodziny. Nie tylko Tess miała wątpliwości do intencji kobiety, ja również. Szukałam podstępu, interpretowałam każde zachowanie kobiety, posądzałam o złe zamiary, czyli jednym zdaniem, dałam się wciągnąć w fabułę, a o to właśnie chodziło.

„Zdrada doskonała” to jednak jeden z tych thrillerów, których akcja toczy się dość leniwie i spokojnie, a jej fabuła nie zostanie pewnie mi na długo w głowie. Brak nagłych zwrotów akcji i ograniczona liczba bohaterów uśpiły moją czujność, a autorka wyprowadziła mnie w pole, bo zakończenie totalnie mnie zaskoczyło. Zupełnie się go nie spodziewała i to właśnie finał tej historii jest najlepszą częścią książki. Lubię takie zakończenia, które pozostawiają mnie w totalnym odrętwieniu i z wielkim znakiem zapytania w oczach. Szkoda tylko, że takiego napięcia nie udało się utrzymać przez całą książkę, bo samo zakończenie to jeszcze trochę za mało.

„Zdrada doskonała” to lekki, niewymagający wielkiego skupienia thriller, który, choć porusza trudny temat, jest napisany z dużą swobodą. To jedna z tych książek, której fabuły nie pamięta się długo, ale można przyjemnie spędzić z nią czas. A zakończenie naprawdę zaskakuje. K. 

Moja ocena: 6

Za egzemplarz do recenzji dziękuje: 


wab

 

 

 

Wydawnictwo W.A.B
Rok wydania: 2020
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Liczba stron: 383

 

Polecamy