Zmyślenie

 

Czy każda miłość wymaga poświęceń? Czy mąż bijący żonę to nadal kochający mąż, czy już tylko zwykły przestępca? Trudnego, ale przede wszystkim niezwykle ważnego tematu podjęła się w swojej nowej  książce Jess Ryder, autorka, którą cześć z Was może kojarzyć dzięki thrillerowi „Wszystkie nasze tajemnice”. No właśnie, ale czy thriller to odpowiedni gatunek, by poruszać tak delikatne tematy, jak przemoc domowa? Jess Ryder udowadnia, że zdecydowanie tak!

Stella i Jack są parą od roku, gdy postanawiają wyprowadzić się z tętniącego zżyciem Londynu na przedmieścia. Stella znajduje swój wymarzony dom, ale nadaje się on do kapitalnego remontu. Jackowi nie w smak są ciągłe dojazdy do pracy i niekończący się remont. Między parą coraz częściej dochodzi do spięć. Sytuację jeszcze bardziej komplikuje niespodziewana, nocna wizyta Lori. Kobieta uciekła przed mężem, jest pobita i przerażona. Była pewna, że dom Stelli i Jacka to przytułek dla ofiar przemocy domowej. Zanim dom kupiła Stella, faktycznie mieścił się w nim przytułek, a przeszłość tego budynku będzie miała ogromny wpływ na jej nowych mieszkańców.

zmyślenie

Przemoc domowa to bardzo delikatny, ale dość często wykorzystywany motyw w thrillerach psychologicznych. Mimo że jest to główny temat „Zmyślenia” to nie czujemy się nim przytłoczeni. Autorka nie epatuje nadmierną brutalnością, nie znajdziemy tu szczegółowych i drastycznych scen bicia i poniżania kobiet. Jess Ryder bardzo zręcznie odkrywa jednak przed nami mroczne zakamarki duszy swoich bohaterów. Autorka skupia się przede wszystkim na warstwie psychologicznej, bardzo realistycznie opisując emocje, jakie towarzyszyły kobietom, które szukały schronienia przed mężami tyranami. 

„Zmyślenie” to bardzo  dobry tytuł dla tego thrillera, który oddaje zgrabnie to, co jest wspólne dla wszystkich bohaterów. Każdy z nich bowiem skrywa jakiś sekret, który starannie ukrywa przed pozostałymi. Tajemnice są mniejszego lub większego kalibru, ale skutecznie mieszają nam w głowie. W pewnym momencie zaczęłam podejrzewać wszystkich, dosłownie o wszystko. Dzięki zastosowaniu dwóch ram czasowych, które są bardzo typowe dla tego gatunku, możemy stopniowo odkrywać kolejne tajemnice bohaterów i domu, który na równi ze Stellą, Jackiem i Lori stał się jednym z głównych bohaterów książki.  

Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Stella, to ona kupiła dom, dzięki spadkowi po rodzicach. Jej związek z Jackiem nie jest idealny, choć ona za wszelką cenę stara się mu przypodobać. Jak słusznie zauważa jedna z bohaterek, zachowanie mężczyzny można również traktować jak pewnego rodzaju formę przemocy. W  jednym musze przyznać Jackowi rację, Stella jest bardzo naiwna. Przyjmuje pod swój dach zupełnie obcą osobę, mimo  że jej tłumaczenia są bardzo mętne i naciągane. Jak to w thrillerach bywa, szybko okaże się, że ściągnęła na siebie kłopoty tą decyzją.

Pierwsza połowa książki, według mnie słabsza, jest bardzo spokojna, autorka buduje stopniowo napięcie, zarysowuje fabułę i mnoży teorie spiskowe. Druga część książki była dużo ciekawsza, akcja zdecydowanie przyśpieszyła, a Stella zaczęła rozsądniej podejmować decyzje. Mogłabym się doczepić może trochę do zakończenia, które wydaje się lekko przekombinowane, ale ogólnie książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i z dużym zainteresowaniem. Z przyjemnością zagłębiłam (i zagubiłam) się w zawiłościach ludzkiej psychiki. To zaskakujące, ile wymówek potrafi znaleźć kobieta, by usprawiedliwić swojego oprawcę. Jak dla mnie, najciekawszym wątkiem tej książki, jest to, w jaki sposób dorastanie w takim środowisku, wpływa na dziecko. „Zmyślenie”  to thriller, który mimo swej przygnębiającej tematyki, niesie też całkiem pozytywny wydźwięk. K

 

Moja ocena: 7

Za egzemplarz do recenzji dziękuję: 
burda ksiazki

 

Wydawnictwo Albatros
Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 358

 

Polecamy