Ktoś tu kłamie

 

KTOŚ WIE, ŻE TO NIE BYŁ WYPADEK.
KTOŚ WIE, ŻE POPEŁNIONO ZBRODNIĘ.
Minął rok, odkąd Erica Spencer zginęła w wyniku tragicznego wypadku. Wydaje się, że nikt w Severn Oaks już nie pamięta o dramatycznym wydarzeniu, które wstrząsnęło tą małą społecznością. Do czasu, gdy do sieci trafia zapowiedź serii podcastów zatytułowanych „Prawda o Erice”. Ich autor zapowiada, że ujawnią, co tak naprawdę wydarzyło się na halloweenowym przyjęciu, podczas którego Erica... została zamordowana.
Podejrzanych jest sześcioro, a autor nagrań obiecuje w ostatnim z nich zdemaskować mordercę. Ponieważ każdy kolejny podcast skupia się na innym podejrzanym, mieszkańców Severn Oaks zaczyna ogarniać niepokój, a gdy jedna z wytypowanych osób ginie – wybucha panika. Uciekła? Jest winna? Grozi jej niebezpieczeństwo? Kiedy napięcie rośnie, sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie. Zwłaszcza że każdy z nich ukrywa jakiś sekret. A jeden z nich już ma na koncie morderstwo… (Źródło opisu: Wydawnictwo Albatros)

ktoś tu kłamie

Na samym początku muszę się przyznać do pewnego niedopatrzenia z mojej strony. Cały czas byłam przekonana, że „Ktoś tu kłamie“ jest moim pierwszym spotkaniem z Jenny Blackhurst. Zupełnie mi wypadło z głowy, że czytałam również książkę „Czarownice nie płoną“. Nawet mi się podobała, jednak nie jest to pozycja, która zapada w pamięć( jak doskonale widać na moim przykładzie). Podobnie jest z najnowszą powieścią autorki.

Severn Oaks to zamknięte osiedle na brytyjskich przedmieściach. Panuje w nim wręcz hermetyczna atmosfera. Mieszkają tam głównie bogaci i znani, wśród nich wyróżnia się „szóstka z Severn Oaks“. Jednak chyba ze złych powodów. 10 miesięcy wcześniej w rezydencji Kaplanów na słynnym już przyjęciu halloweenowym dochodzi do tragicznego wydarzenia. Erica Spencer spadła z domku na drzewie i straciła życie. Wszystko wskazuje na to, że był to wypadek. Policja zamknęła śledztwo, wydaje się, że grupa przyjaciół jest bezpieczna. Jednak w sieci pojawia się podcast „Prawda o Erice“, który spędza wszystkim sen z powiek.

Autorka świetnie potrafiła zbudować atmosferę pełną napięcia. Na zamkniętym osiedlu wszystko wydaje się idealne: wspaniałe domy, szczęśliwe rodziny, sukcesy zawodowe. Czy tak jest w rzeczywistości? Grupa przyjaciół okazuje się uwikłana w zagadkową śmierć Erici Spencer. W miarę jak akcja się rozwija, poznajemy też ich sekrety. A mają sporo do ukrycia. Okazuje się, że pod płaszczem przyjaźni i oddania skrywa się obłuda, egoizm i wyrachowanie. W miarę czytania zmienia się nasz stosunek do każdego bohatera. I to nie na lepsze. Każdy chce chronić siebie, nikt nie jest niewinny.

Książka „Ktoś tu kłamie“ jest napisana prostym językiem, czyta się ją bardzo szybko. To idealna lektura na wiosenne popołudnia. Nie mogę nazwać jej kryminałem, jednak nie zmienia to faktu, że jest to przyjemna pozycja. Chociaż tak jak wspomniałam na samym początku, nie zapadnie mi w pamięć na długo. Oczywiście, nie można uniknąć tak popularnego już porównania „Ktoś tu kłamie“ z kultowym serialem amerykańskim „Gotowe na wszystko“. Jeśli jak ja, zaliczacie się do fanów tej produkcji, jest to książka dla Was! E.

Moja ocena: 7

 

 

 

Wydawnictwo Albatros
Tłumaczenie: Maria Frąc
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 384

 

Polecamy