Nie wtykaj nosa w nie swoje sprawy

Dla Elle Longfield to miała być zwykła podroż pociągiem na konferencję florystyczną. Los, a raczej przypadkowe spotkanie dwóch nastolatek sprawia, że życie Elli całkowicie się zmienia. Kobieta jest bowiem świadkiem jak do Anny i Sarah, przyjaciółek podróżujących do Londynu, dosiada się dwóch mężczyzn. Początkowo nie widzi w tym nic złego, do czasu aż podsłuchuje, że wyszli oni właśnie z więzienia. Następnego dnia dociera do niej informacja o zaginięciu jednej z nastolatek, Anny. Po roku od tego wydarzenia Elle nadal dręczą wyrzuty sumienia, że nie zareagowała. Wkrótce zaczyna też dostawać anonimy z pogróżkami.

obserwuję cię2

Zdarza Wam się podsłuchiwać czyjeś rozmowy? Myślę, że w środkach transportu miejskiego jest to nie do uniknięcia. A zareagowalibyście na potencjalnie niebezpieczne okoliczności? W takiej sytuacji znalazła się Ella, główna bohaterka thrillera „Obserwuję Cię”. Przypadkowo zasłyszana informacja w pociągu sprawia, że staje się głównym świadkiem w sprawie zaginięcia nastolatki, ale też celem obraźliwych komentarzy za brak reakcji z jej strony.

Historię zaginięcia Anny poznajemy z punktu widzenia kilku osób, Elli, czyli świadka z pociągu, jej ojca, przyjaciółki, oraz prywatnego detektywa. To daje nam szerszy obraz całej sprawy, ale wprowadza też urozmaicenie w narracji. Szybko wychodzi na jaw, że każdy z bohaterów ma coś do ukrycia. Autorka stopniowo buduje napięcie zdradzając kolejne sekrety. W trakcie czytania okazuje się, że  nie wszystkie są związane z zaginięciem Anny, ale fenomenalnie budują napięcie i aurę tajemniczości wokół bohaterów. Rozdziały są krótkie i zawsze kończą się jakąś niewiadomą, niedopowiedzeniem pozostawiając nas w niepewności.

obserwuję cię

„Obserwuję Cię” to nie jest książka pełna trupów czy brutalnych opisów morderstw. Autorka przede wszystkim skupia się na pokazaniu tego jaki wpływ miało zaginięcie Anny na psychikę jej rodziny i przyjaciół. Moim zdaniem najciekawsze jest jednak spojrzenie na życie Elli, która w żaden sposób nie była spokrewniona z dziewczyną, a mimo wszystko odczuła skutki tej historii bardzo boleśnie. Jedno wydarzenie w pociągu zmieniło jej nastawienie do dziewczyny a także chęć pomocy nastolatkom. Podczas lektury tej książki niejednokrotnie towarzyszyły mi przemyślenia o szufladkowaniu i ocenianiu ludzi po pozorach. Czy mamy prawo wtrącać w czyjeś rozmowy, interweniować, bo wydaje nam się, ze ich decyzje są niebezpieczne? Jak poradzić sobie z wyrzutami sumienia, jeśli podjęliśmy złą decyzję?

Zaskoczyło mnie zakończenie, bo od samego początku obstawiałam zupełnie inaczej. Moim zdaniem można by je jednak nieco dopracować i bardziej powiązać z akcja książki, bo miałam wrażenie takiego oderwania od fabuły. Niby było logiczne, ale trochę mało spójne. „Obserwuję cię” to thriller, który szybko się czyta, fabuła wciąga od początku a liczne zwroty akcji i budowanie napięcia nie pozwalają się nudzić. Na pewno warto po nią sięgnąć. Ja dwa razy się zastanowię zanim zacznę przysłuchiwać się cudzym rozmowom. K

Premiera 19 wrzześnia

Za ksiażkę serdecznie dziękuję

SQN logo


Wydawnictwo: SQN
Tłumaczenie: Monika Nowak
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 360

 

Polecamy