Czarna magia i tajemniczy reżyser

W opuszczonym magazynie na Manhattanie zostaje odnalezione ciało pięknej młodej dziewczyny, Ashley Cordovy. Policjanci jednoznacznie orzekają, że przyczyną śmierci było samobójstwo. W tą wersje wydarzeń nie wierzy jednak Scott McGrath, detektyw śledczy, który kilka lat wcześniej publicznie oskarżył ojca dziewczyny, tym samym przekreślając swoją karierę. Stanislav Cordova, ojciec Ashley to ceniony i wpływowy reżyser, który otoczony jest aurą tajemniczości. Od wielu lat nikt go nie widział, nikt też nie wie jak on naprawdę wygląda. Jego horrory są pełne symboliki i przerażających, niezwykle realnych scen. Dla McGratha rozwiązanie sprawy śmierci Asley jest szansą na odzyskanie dobrego imienia i udowodnienia, że jego oskarżenia nie były bezpodstawne.

nocny film

Ta książka krzyczała na mnie praktycznie z każdego miejsca, gdzie nie spojrzałam tam ktoś czytał „Nocny film”. A więc w końcu i ja się skusiłam, pełna obaw, bo to w końcu pokaźne tomiszcze liczące grubo ponad 700 stron! Naprawdę zastanawiam się skąd wzięłam w sobie tyle samozaparcie, aby przeczytać ją do końca. Opis książki brzmi bardzo zachęcająco, w dodatku widziałam wielu zachwyconych czytelników tą pozycją, dlatego myślałam, że i ja dołączę do tego grona. Niestety mnie ta opowieść nie porwała.

Nie zrozumcie mnie źle, ja absolutnie rozumiem, dlaczego „Nocny film” tak wielu czytelnikom się podoba. Pomysł na książkę jest bardzo ciekawy, styl autora przykuwa uwagę, ale mi po prostu nie jest po drodze z czarną magią, wierzeniami , czaramii wszystkim co jest z tym związane. I to w sumie cały problem jaki miałam z tą książką. Niby wszystkie elementy ze sobą współgrały i widać było, ze Autor ma doskonale przemyślaną fabułę, ale ponieważ ja nie lubię takich klimatów, to ciężko było mi wciągnąć się w treść.

nocny film3

Bardzo fajnym pomysłem było umieszczenie w treści książki wycinków z gazet, zrzutów stron internetowych, zdjęć, notatek. Dzięki temu mogliśmy naprawdę zobaczyć to, o czym rozmawiali bohaterowie, być bliżej wydarzeń. Ten zabieg spowodował, że wszystko wyglądało bardzo realistycznie. Sama fabuła jest tak skonstruowana, że ciężko się zorientować, co jest prawdą, a co fałszem, co jest rzeczywistością, a co wytworem wyobraźni, kto kłamie, a kto mówi prawdę.Autorka genialnie zbudowała klimat pełen napięcia i tajemnicy i co chwilę wprowadzała mnie w błąd. 

„Nocny film” to jak dla mnie mieszanka (wybuchowa  thrillera, kryminału oraz horroru. Mamy tu zwroty akcji, napięcie od pierwszych stron, zagadkę do rozwiązania, tajemnice, które cały czas się mnożą, mroczny klimat i tą nieszczęsną magię. Bardzo podobało mi się zakończenie, bo było tak bardzo racjonalne i „normalne” w stosunku do całej fabuły. Zauważyłam, że wielu czytelników było trochę rozczarowanych takim rozwiązaniem, ale jak dla mnie było to jedyne możliwe wyjście 

nocny film2

Gdyby nie ta czarna magia i czary to ja byłabym oczarowana „Nocnym filmem”. No ale z drugiej strony bez tych elementów i tajemniczości wokół postaci Cordovy książka nie miałaby racji bytu. Chyba musicie sami przeczytać i ocenić, czy Wam takie kliamty i książki się podobają.K. 

 


Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 768

 

 

 

Polecamy