Kim jesteś Anno?

25-letnia Grace Matthews nie może pogodzić się ze śmiercią swojej najbliższej przyjaciółki, Charlie. Z powodu żałoby coraz bardziej oddala się od swojego chłopaka, Dana. Kobietę męczą ostatnie słowa zmarłej przyjaciółki, w których przyznała, że zrobiła coś strasznego, a także wyrzuty sumienia, ponieważ czuje się odpowiedzialna za śmierć Charlie. Aby poradzić sobie ze swoim smutkiem Grace postanawia dokończyć to, co nie udało się Charlie, czyli odnaleźć jej ojca i przekazać mu wiadomość o śmierci jego córki. Podczas poszukiwań nawiązuje kontakt z Anną, która twierdzi, że jest przyrodnią siostrą Charlie. Grace natychmiast przywiązuje się do nowo poznanej dziewczyny, która wkrótce wprowadza się do mieszkaniu Grace i Dana. Okazuje sie jednak, że nie wszystko jest w porządku. Anna i Dan się nie dogadują, z mieszkania znikają różne przedmioty, a Grace czuje, że jest śledzona. Czy to tylko jej wyobraźnia, czy naprawdę grozi jej niebezpieczeństwo? 

 "Siostra" to debiutancka powieść Louise Jensen, dla mnie jest to trzecia książka Autorki. Po przeczytaniu "Surogatki" i "Prezentu", które bardzo mi się podobały wiedziałam, że sięgnę też po "Siostrę". Niestety, książka jest zdecydowanie słabsza niż kolejne powieści, widać wyraźnie, że to debiut literacki. Może gdybym przeczytała "Siostrę" jako pierwszą, to byłoby mi łatwiej ją docenić i moja ocena byłaby wyższa. 

 
siostra2
 
Autorka podzieliła powieść na "wtedy" i na "teraz" i bardzo sprawnie lawiruje między tymi dwoma czasami, dzięki czemu możemy być naocznymi świadkami wydarzeń z przeszłości. Sama fabuła książki jest dość pogmatwana, ale widać już to, co ja uwielbiam w Jensen, czyli mylenie i podrzucanie fałszywych tropów. Jednak brakuje tu napięcia i tej specyficznej atmosfery tak typowej dla thrillerów. 
 
Zdecydowanie nie przypadła mi też go gustu główna bohaterka, Grace. Pierwsze moje wrażenie o niej było dość pozytywne, niestety uległo zmianie gdy w książce pojawia się postać Anny. Od tego momentu Grace staje się zbyt ufna, a nawet naiwna i bardzo irytująca. Anna z kolei to postać dość tajemnicza, ale nie trudno domyślić się jej roli w całej historii. Jeśli chodzi o Dana, chłopaka głównej bohaterki, to mam wrażenie, że Autorka nie przyłożyła się za bardzo do stworzenia charakteru tej postaci. Mimo, że jest jedną z głównych postaci to trudno mi go opisać, taki nijaki się wydaje. 
 
Fani kryminałów i thrillerów mogą być nieco znudzeni i zawiedzeni tą pozycją, ponieważ podczas czytania ma się wrażenie, że to wszystko już było. Jest tajemnica sprzed lat, zagrożenie życia, strach, czyli wszystkie składowe tego gatunku. Niektóre fragmenty Autorka potraktowała zbyt rozwlekle, a można było napisać to zwięźlej, co wyszło by z korzyścią dla książki. 
 
Samego zakończenia nie trudno się domyślić, nie jest ono tak  skomplikowane i pomysłowe jak w kolejnych książkach Jensen. Jeżeli miałabym polecić tą książkę to tym z was, którzy jeszcze nic nie czytali autorstwa Luise Jensen. Ale jezeli już znacie jej późniejsze thrillery to "Siostra" moze Was rozczarować. Ja przeczytałam z ciekawości, widze jaki  postęp zrobiła Autorka  i wyczekuję kolejnej powieści. K. 
 
P.s. A recenzje pozostałych książek Louise Jensen znajdziecie tutaj: "Prezent" i "Surogatka" 

Wydawnictwo: Burda Książki
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 399

 

Polecamy