Obsesja zabijania

 

Wilk jest obecny w wielu baśniach, legendach i przysłowiach, a wilcze metafory występują nieomal w każdym języku świata. W kulturze zachodniej wilki postrzegane są  jako wcielenie zła. Czym zasłużyły sobie na taką złą sławę? Rozwój myślistwa, a więc coraz mniej zwierzyny łownej w lasach zmusił wilki do polowania na bydło domowe, przez co pozbawiały pasterzy ich źródła utrzymania. Przez wiele lat tępienie i zabijane na ogromną skalę spowodowało, że te niegdyś najliczniejsze ssaki lądowe stały się zagrożone wyginięciem.

„Najlepszy przyjaciel człowieka i jego największy wróg, to było w gruncie rzeczy to samo zwierzę, ale postrach, jaki wilki siały wśród pasterzy, sprawił, że nigdy nie pozbyły się złej reputacji.”

Nate Blakeslee to uznany reporter śledczy, który w książce „Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania” opisuje historię reintrodukcji populacji wilka w Parku Narodowym Yellowstone. Główną ideą tego projektu było ochrona ekosystemu, który przez długą nieobecność wilków został zachwiany. Jak łatwo się domyślić hodowcom bydła, którzy posiadali swoje pastwiska na terenach graniczących z Parkiem, a także myśliwym pomysł reintrodukcji wilka bardzo się nie podobał. Blakeslee nakreśla nam bardzo dokładnie spór jaki wywiązał się między politykami, myśliwymi a ekologami. Silny opór myśliwych doprowadził jednak do skreślenia wilków z listy zagrożonych gatunków i pozwolenia na ich odstrzał.

wilczyca

W centrum tych wydarzeń znajduje się słynna wilczyca „Szóstka”, samica alfa, sprytna przywódczyni watahy z Kanionu Lamar, wzbudzająca podziw wśród milionów ludzi, którzy zatrzymywali się na parkingu, aby podglądać ją przez lunetę. Autor opisuje nam jej historię od  momentu narodzin, walki o terytorium, wydanie na świat trzech kolejnych miotów, aż do dnia jej śmierci, gdy ginie z rąk myśliwego.

„Wilczyca” to również historia ludzi, którzy swoje życie poświęcili wilkom. Wśród tych pasjonatów wyróżniał się zwłaszcza Rick McIntyre, który pracował jako Strażnik w Służbie Parków Narodowych. Codziennie przez 15 lat obserwował wilki (według swoich własnych obliczeń ustalił, ze oglądał je ponad 85 tys razy!), prowadził szczegółowe notatki, robił zdjęcia, potrafił je od siebie odróżnić. Dla turystów i innych miłośników był skarbnicą wiedzy o wilkach.

wilczyca2

Pomimo, że jest to książka z gatunku literatury faktu, to miejscami czytało mi się ją jak fantastyczną powieść. „Wilczyca: obfituje w informacje na temat wilków, ich zachowań i struktury społecznej. Autor przedstawia nam też wyniki badań wielu biologów, którzy obserwowali jak zmienia się ekosystem po sprowadzeniu do Parku wilków. Ale ta  książka to przede wszystkim obraz nierównego konwiktu między zwierzęciem a człowiekiem. Ja jestem tą książką zachwycona, jedyne czego mi brakuje to fotografii. Książka nie należy do najprostszych, nie da się jej przeczytać w jedno, czy dwa popołudnia, ale mimo to bardzo Wam polecam tą lekturę, bo tak blisko wilków, jak za sprawą tej książki, możecie już nie być nigdy. K.

 

 


Wydawnictwo: Otwarte
Tłumaczenie: Martyna Tomczak
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 318

 

Polecamy