Natura jak wielki mechanizm zegarowy

„Nieznane więzy natury” to już trzecia książka Petera Wohllebena, którą miałam okazję przeczytać. Niestety, moim zdaniem ta część jest najsłabsza z trylogii drzewa – zwierzęta – więzy natury. Ogromnie podobały mi się dwie poprzednie części i tym razem również miałam nadzieję na ciekawą lekturę. Autor ma niesamowity dar opowiadania o naturze, jednak w swojej trzeciej książce z tego cyklu nie porwał mnie tak jak poprzednio.

Pierwszy rozdział rozbudził moją ciekawość, bo jak inaczej mogłoby być jeżeli czytam, że wilki, regulują bieg rzeki shocked. Niestety, kolejne rozdziały są już mniej porywające, choć nadal przekazują ogrom wiedzy w typowy dla Autora sposób, czyli prosty, obrazowy i zrozumiały. Ci, którzy przeczytali poprzednie dwie części, tak jak ja, zauważą, że niektóre informacje się powtarzają. Dlatego kilka razy przyszła mi do głowy myśl, że ta część została napisana trochę  na siłę. Może to wynika z tego, że w krótkim czasie Autor wydał trzy książki poświęcone bardzo podobnej tematyce? Może nie działa już ten efekt zaskoczenia, jaki towarzyszył mi przy czytaniu pierwszej pozycji.

Oprócz tych kilku powtórzonych informacji możemy dowiedzieć się, jaki wpływ mają łososie na drzewa, jak dużą rolę odgrywa światło w przyrodzie, jakim przysmakiem dla wielu zwierząt jest padlina lub do czego mrówki używają feromonów.

nieznane więzy natury4

Po trochę słabszym środku zafascynowały mnie informacje zawarte na końcu książki. W końcowych rozdziałach Wohlleben skupia się na więzach człowieka z naturą, naszego wpływu na środowisko i to co ostatnio jest niezwykle  istotne, czyli jak zadbać  o naturę, by ją ochronić. I tu spostrzeżenia Autora są niezwykle trafne, a ja zgadzam się z nim w stu procentach lol

„Nieznane więzy natury” to zdecydowanie wartościowa lektura, dzięki której poznamy, a może i uświadomimy sobie jak skomplikowane relację łączą poszczególne elementy natury, jaki wpływ na ekosystemy mają niepozorne bakterie, jaki ogromne dęby czy buki, a jaki zwierzęta. Wszystko to opisane prostym i dostępnym językiem. Polecam, zwłaszcza dwie poprzednie części laugh K.

P.s. I  oczywoiście, jak w poprzednich częściach na uwagę zasługują fenomenalne zdjęcia!

 


Wydawnictwo: Otwarte
Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 326

 

 

 

Polecamy