Uczłowieczenie drzew

Moda na naturę trwa, i dobrze niech trwa a smile Zwłaszcza, że na rynku wydawniczym ukazują się takie perełki jak książki autorstwa Petera Wohllebena.
Typowe dla mnie jest czytanie książek nie po kolei, ale myślę, że w tym wypadku kolejność nie ma najmniejszego znaczenia. Zaczęłam od części wydanej w tym roku „Duchowe życie zwierząt”, ponieważ świat fauny zawsze był mi bliższy niż flory a smile (recenzję możecie przeczytać tutaj). Bardzo spodobał mi się styl pisania autora i sposób w jaki przekazuje swoją wiedzę, dlatego sięgnęłam po pierwszą jego książkę wydaną w zeszłym roku, która okazała się absolutnym hitem wydawniczym czyli „Sekretne życie drzew” .

sekretne zycie drzew

Podczytywałam „Sekretne życie drzew” już od dłuższego czasu jednocześnie z innymi książkami, kiedy znudziły/zmęczyły/nasyciły mnie inne lektury. I taki sposób czytania tej książki moim zdaniem jest najlepszy bo ilość wiedzy serwowanej nam przez autora jest zatrważająca. Czego możemy się dowiedzieć tym razem? W bardzo przystępny i ciekawy sposób Peter Wohlleben opowiada nam o sposobach, w jaki drzewa porozumiewają się ze sobą, troszczą o swe potomstwo, opiekują chorymi sąsiadami. Brzmi absurdalnie, prawda? Zaręczam, że po przeczytaniu tej książki już się takie wydawać nie będzie a smile. Autor opiera swoje wypowiedzi na szeregu badań naukowców (i nie są to badania amerykańskich naukowców rodem z dowcipów), swoimi własnymi obserwacjami oraz kolegów po fachu. Przekłada dla nas trudny naukowy język i przedstawia fakty naukowe jak opowiadanie.

Muszę też wspomnieć o przepięknych fotografiach polskich lasów, które idealnie uzupełniają informacje przekazywane przez niemieckiego leśnika. Autorami zdjęć są dwaj doświadczeni polscy fotografowie Adam Ławnik oraz Krzysztof Onikijuk, którzy z przyrodą są związani od wielu lat.

To nie jest książka tylko dla miłośników przyrody, chyba przede wszystkim jest dla amatorów. Łatwy i gawędziarski styl pisania autora sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością. Ja ze swojej strony polecam „Sekretne życie drzew” tak samo jak „Duchowe życie zwierząt”. Nie zawiedziecie się a smile K.

sekretne zycie drzew2

sekretne zycie drzew3

 


Wydawnictwo: Otwarte
Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 365

 

Polecamy