Uczłowieczenie zwierząt

duchowe zycie zwierzatW ostatnim czasie zapanowała moda na książki o naturze, co mnie, ekologa, niezmiernie cieszy a smile W 2016 roku bestsellerem była książka „Sekretne życie drzew” autorstwa Petera Wohllebena. Spod pióra tego autora w tym roku wyszła fenomenalna książka ”Duchowe życie zwierząt”. I to właśnie o tej drugiej chciałam Wam opowiedzieć.

Peter Wohlleben to miłośnik przyrody ale przede wszystkim leśnik z dwudziestoletnim doświadczeniem. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych w Niemczech. Zrezygnował z posady urzędniczej, aby całym sercem oddać się naturze. Wraz z żoną Miriam oraz dziećmi Cariną i Tobiasem mieszka w leśniczówce gdzie towarzyszy im stadko zwierząt, nie tylko tych dzikich w lesie, ale też hodowlanych, czyli konie, kozy, kury, psy. To właśnie na nich dokonuje większość swoich obserwacji.

Czym urzekła mnie ta książka? Przede wszystkim nietypowym podejściem do tematu. Autor sam przyznaje, że u zwierząt szuka analogi do ludzi, bo nie potrafi wyobrazić sobie, że czują one inaczej niż my. Udowadnia to na podstawie swoich własnych obserwacji, ale przytacza również szereg badań na poparcie swoich tez. Nie są to jednak nudne opracowania, jakie znamy z naukowych czasopism. Autor w zwięzły i prosty sposób przedstawia wyniki badań światowych naukowców, tak aby mógł zrozumieć je każdy czytelnik, nie tylko przyrodnik z wykształcenia. Ogromna dawka informacji o świecie zwierząt nie wydaje się ani przytłaczająca ani nudna. Z „Duchowego życia zwierząt” dowiemy się o tym, że koguty okłamują kury, łanie potrafią przeżywać żałobę, kruki zwracają się do siebie po imieniu, dziki rozpoznają krewniaków a wrony uprawiają saneczkarstwo. To tylko niewielki wycinek tego, co znajdziemy w książce. Nie, nie są to fantazje ekologów, a fakty poparte latami badań i obserwacji.

Edycja ilustrowana posiada akcent polski, czyli przepiękne zdjęcia autorstwa sześciu uzdolnionych polskich fotografów. Idealnie dopełniają całości i cieszą oko a smile Jest to jedna z najładniej wydanych książek jakie mam w swojej biblioteczce. Ta pozycja jest dla wszystkich, zwłaszcza dla miłośników zwierząt. Polecam z czystym sumieniem a smile K.

duchowe zycie zwierzat2

duchowe zycie zwierzat5

duchowe zycie zwierzat 3

 

 


Wydawnictwo: Otwarte
Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 360

Polecamy