K2 - polska góra

 

29 grudnia 2017 roku rusza narodowa wyprawa na K2. To już trzecia zimowa próba podjęta przez Polaków. Pod wodzą Krzysztofa Wielickiego 13 Lodowych Wojowników wyrusza do Pakistanu, aby wspiąć się na szczyt ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika. Blisko trzymiesięczne zmagania alpinistów z mrozem, wiatrem, lawinami i spadającymi kamieniami opisał w obszernym reportażu dziennikarz Piotr Trybalski w książce „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”.

wszystko za K2

K2 to najwyższy szczyt Karakorum, a drugi na świecie, zaraz po Evereście. O K2 mówi się, że to najpiękniejsza i najtrudniejsza góra. Do tej pory nikomu nie udało się zimą przekroczyć bariery 8 tysięcy metrów, dlatego nie wiadomo jakie tam panują warunki. Bo wejście letnie różni się diametralnie od wejścia zimowego. To niespełnione marzenie polskich himalaistów, którzy na świecie uznawani są za specjalistów od zimowych wejść. Zimą zdobyli 10 z 14 ośmiotysięczników. Niestety K2 nie udało się zdobyć i tym razem.

 

„Jedyny problem, że w tym oblężniczym pojedynku jednej stronie bardzo zależy, druga ma zaś i czas, i cierpliwość, i w głębokim poważaniu, czy ci pierwsi osiągną zamierzony cel.” 

 

Piotr Trybalski w swojej najnowszej książce opisuje krok po kroku, dzień po dniu zmagania uczestników wyprawy, od momentu przygotowań, przez samą wyprawę aż do powrotu do Polski. Ale autor przede wszystkim stara się znaleźć odpowiedz na pytanie: Co poszło nie tak? Dlaczego nie udało się po raz trzeci? Po co himalaistom zimowe wejścia? „Wszystko za K2” to istne kompendium wiedzy  tej górze, Autor przedstawia historię polskiego himalaizmu, najwybitniejsze postaci i największe dokonania z naciskiem na zimowe wyprawy. 

wszystko za K2.4

W książce nie mogło oczywiście zabraknąć opisu akcji ratunkowej na Nanga Parbat jakiej podjęło się czterech uczestników wyprawy. Niestety, moim zdaniem nie znajdziemy tu dużo więcej niż to, co pojawiło się już w mediach. To wydarzenie było tak szeroko komentowane, że w sumie nie ma co dziwić, praktycznie wszystkie fakty na ten temat zostały już powiedziane. Dla mnie dużo ciekawszym fragmentem był opis samotnej, brawurowej próby wejścia na szczyt podjętej przez Denisa Urubko. Trybalski poruszył tu temat zaufania, wzajemnego szacunku, narażenia innych uczestników wyprawy na niebezpieczeństwo. On nie ocenie decyzji Rosjanina, przytacza wypowiedzi jego kolegów oraz jego samego, a ocenę pozostawia nam.

 

„Ludzie dzielą się na dwa gatunki: tym, którym nie trzeba tłumaczyć, dlaczego chodzi się w góry, i tych, którym się tego wytłumaczyć nie da.” 

 

Trybalski miał być jednym z uczestników wyprawy, miał opisać wszystko od środka. Jednak na chwile przed wylotem jego udział został zablokowany przez himalaistów, którzy nie chcieli być pod ciągłą obserwacją. Książka w dużej mierze opiera się na przekazach medialnych, ale też na rozmowach z uczestnikami już po zakończeniu akcji. Być może dzięki temu ten reportaż jest bardzo obiektywny, pozbawiony ocen i krytyki. Sam Trybalski na spotkaniu autorskim wspominał, że początkowo był załamany decyzją,  by wykluczyć go z wyprawy, jednak teraz patrzy na to zupełnie inaczej.

wszystko za K2.3

Ważnym wątkiem jest rola mediów, które szeroko relacjonowały przebieg zimowej wyprawy. W pewnym momencie zrobiła się z tego medialna szopka, a sami himalaiści tylko podgrzewali atmosferę będąc bardzo aktywnymi na swoich blogach czy kontach społecznościowych. Niektórzy właśnie w tym dopatrują się głównej przyczyny niepowodzenia całej wyprawy. Niewiele to ma wspólnego z mistycznym przebywaniem sam na sam z górą.

Na pewno nie jest to książka dla wszystkich. Część zarwie z nią kilka nocy, część się wynudzi. Mnie himalaizm i góry wysokie fascynują, bardzo często sięgam po takie pozycje, dlatego „Wszystko za K2” przeczytałam z dużą przyjemnością, mimo, że znałam finał tej historii i sporo głównych wątków. K. 

P. S. Znalazłam tylko jedną nieścisłość, ostatecznie ile cm miały ślady Yeti, znalezione na icefallu w 1974 roku, 24 czy 42? a smile

 

 


Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 588

 

Polecamy