Najdłuższa kolej świata

 Kto  z Was marzył, aby zwiedzić całą Rosję? Piotr Milewski zrealizował to marzenie podróżując koleją transsyberyjską, czyli najdłuższą linią kolejową świata. Przekracza ona aż 8 stref czasowych, a jej całkowita długość to aż 9288,8 km! Autor swoją podróż zaczyna w Warszawie, poprzez Białoruś udaje się do Petersburgu i przez Moskwę oraz Irkuck jedzie do Władywostoku,  miasta położonego nad oceanem Spokojnym. W tych największych miastach na trasie kolei Piotr Milewski robi krótkie, kilkudniowe przerwy w podróży, aby zwiedzać miasto, zobaczyć charakterystyczne punkty, a przy okazji poznawać nowych ludzi.

Ta podróż to nie jest tylko geograficzny i kulturalny opis Rosji, ale swoista podróż w czasie.  W książce możemy przeczytać o skomplikowanej historii budowy kolei, najważniejszych postaciach, które miały wpływ na jej projekt i wykonanie. I to jak dla mnie jest najsłabszy punkt tej książki. Bardzo dużo dat, szczegółowe życiorysy, cytowanie listów cara - jak dla mnie było tego trochę za dużo. Oczywiście historia Rosji to nie tylko Lenin i Stalin,  ale również między innymi czasy panowania carów. Oczywiście uważam, że nie da się opisać  podróży tą najdłuższą na świecie trasą bez podania kilku faktów na temat jej  historii, ale można to było zrobić w bardziej przystępny i mniej szczegółowy sposób a smile

kolej transsyberyjska4

Autor w swoim opisie nie poddaje się emocjom, ze spokojem opisuje codzienność życia na Syberii. Bez krytykowania i podawania własnych opinii opisuje barwne postaci jakie spotyka w wagonach pociągu transsyberyjskiego. Mi tych emocji jednak trochę zabrakło, w końcu to prywatna podróż, podróż życia. Jednak rozmowy ze współpasażerami wnoszą do książki pewne ożywienie. Rozmowy suto zakrapiane alkoholem, przedstawiają przekrój rosyjskiego społeczeństwa. Te (nieliczne niestety) fragmenty rozmów zmuszają do refleksji nad kondycją tego ogromnego państwa i tym jak się żyje jego obywatelom.

Ta książka nie zachęciła mnie do przebycia takiej samej  podróży, jaką przebył Autor. Ale też nie zachęciła. Mam wrażenie, że opisy Autora dokładnie odzwierciedlają rytm, powtarzalność i monotonię takiej długotrwałej podróży.  Czy warto  sięgnąć po tę książkę? Jeśli jesteście zainteresowani historią budowy kolei to tak, ale jeśli szukacie ciekawych informacji o Rosji, barwnych opisów kraju lub historii życiowych zwykłych Rosjan to radziłabym rozejrzeć się za innymi pozycjami.  K

„Zastanawiałem się nad tym, przyglądając się zastygłym w napięciu twarzom podróżnych, aż wreszcie zrozumiałem, że dźwięki słyszę, a ciszę odczuwam. Ich współistnienie stało się czymś naturalnym. Odtąd za każdym razem gdy wjeżdżaliśmy do tunelu, czułem, że zbliżam się do miejsca, w którym zmysł słuchu i dotyku zmieniają się miejscami albo stapiają ze sobą.”

 


Wydawnictwo: Znak litera nova
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 301

Polecamy