Powrót z Bambuko - Katarzyna Nosowska Wyróżniony

 

Twórczość Katarzyny Nosowskiej biorę w ciemno, czy to płytę, czy książkę. Jestem jej fanką, od kiedy tylko pamiętam i po prostu, absolutnie uwielbiam jej poczucie humoru i podejście do życia. Gdy dostałam powiadomienie na maila od Wydawnictwa Wielka Litera, że Nosowska wydaje kolejną książkę, nie zastanawiałam się nawet sekundy, kupiłam od razu. „Powrót z Bambuko” to druga książka, która wydana jest równie pięknie, jak „A żem jej powiedziała” i również jest to zbiór felietonów, przemyśleń autorki.

Ta książka rzeczywiście pobudza szare komórki do myślenia, tak jak zapewnia nas opis wydawcy na okładce. Kasia Nosowska w swoim stylu komentuje dla nas rzeczywistość, wyśmiewa polskie absurdy i dzieli się swoimi doświadczeniami życiowymi, ale też wątpliwościami. Formuła jest bardzo podobna do poprzedniej książki, jest dystans, poczucie humoru i sarkazm, ale jest też sporo felietonów na poważnie, trudnych, a nawet bolesnych. To odróżnia „Powrót z Bambuko” od „A żem jej powiedziało”, ponieważ znajdziemy tu więcej tekstów na serio, przy których warto na dłuższą chwilę się zatrzymać i pomyśleć.

Jak to przy felietonach bywa, jedne teksy są świetne (a nawet wybitne) a inne mniej porywające.  Mój ulubiony felieton z tej książki, który wbił mnie w fotel i do przeczytania, którego zmusiłam swojego męża to „Seks a prokreacja”, przy teksie „Moja wina, moja bardzo wielka wina” miałam wrażenie, jakbym czytała o sobie samej, a przy felietonach „Jak polubić kota sąsiada?” czy „Pora karmienia” płakałam ze śmiechu. Tekst „Pierwsza komunia” napisany w bardzo zabawny sposób ma bardzo ważne drugie dno, przesłanie, które u mnie w domu wywołała dyskusje, na temat rodzicielstwa. I to chyba największy komplement dla tej książki, dla Kasi Nosowskiej, która napisała te teksty, właśnie po to, by pobudzić nas do dyskusji, do zastanowienia.

Ok, ale w sumie co to jest to tytułowe Bambuko? Najlepiej wyjaśnia do sama autorka we wstępie książki. „ja wyobrażam sobie, że Bambuko to kraina, która rozpościera się poniżej Krainy Przytomności. Spadamy do Bambuko, a konkretnie jesteśmy strącani, przez specjalizujące się w strącaniu do Bambuko jednostki typu rodzina, znajomi lub twory systemowe, takie jak szkoła, Kościół, państwo”. Z pewnością nie raz wrócę do wybranych tekstów Katarzyny Nosowskiej, bo mają w sobie taką prawdę życiową, doprawioną humorem i dystansem, do siebie samej i do otoczenia. I to jest w niej cudowne. Polecam ogromnie. K

 

 

Wydawnictwo Wielka Litera
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 272

 

Polecamy