Moje przyjaciółki z Ravensbrück

Literaturę obozową zaczęłam czytać stosunkowo niedawno. Przyznaję, że spowodowane było to głównie tym, że na rynku wydawniczym pojawiło się ostatnio sporo nowych tytułów o tej tematyce. Niewątpliwie największą wartość emocjonalną mają te książki, które zostały spisane przez naocznego świadka, więźnia obozu koncentracyjnego, ale pozycje wydawane obecnie wcale nie muszą być gorsze. Przeczytałam już kilka książek, które poruszają tematykę obozową i trafiłam na kilka wyjątkowych pozycji (na te słabsze niestety też), dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok najnowszej książki Magdy Knedler „Moje Przyjaciółki z Ravensbrück”.

Autorka potraktowała ten temat nieszablonowo, zupełnie inaczej niż w książkach, które do tej pory czytałam. Ida Breza, główna bohaterka to bardzo obiecująca pisarka, która na swoim koncie ma już kilka świetnie przyjętych biografii znanych z historii kobiet. Pewnego dnia pod swoimi drzwiami znajduje anonimowy rękopis, historię czterech przyjaciółek, więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Ida postanawia opracować i wydać tekst, ale jednocześnie nie ustaje w poszukiwaniach zarówno autorki rękopisu, jak i prawdziwych tożsamości bohaterek. Te poszukiwania stają się jej obsesją, nie przerywa ich nawet wtedy, gdy w jej życiu osobistym pojawiają się problemy.

moje przyjaciółki

W powieści fikcja przeplata się z rzeczywistością, a teraźniejszość z przeszłością. Nie tylko towarzyszymy Idze w jej poszukiwaniach i pracy na redakcją rękopisu, ale też poznajemy losy tytułowych czterech przyjaciółek, Marii, Helgi, Bente oraz Sabiny. Magda Knedle opisuje codzienne życie w obozie z perspektywy bohaterek z zachowaniem narracji trzecioosobwej.
Dzięki temu możemy poznać losy kobiet, jak wyglądały ich plany na przyszłość, marzenia i perspektywy, zanim Hitler napadł na Polskę. Narracja trzecioosobową daje też pewien dystans w stosunku do opisywanych wydarzeń, które i tak są już przepełnione okrucieństwem.

Autorka posłużyła się prawdziwymi wspomnieniami byłych więźniarek tego obozu i stworzyła powieść wyjątkową, zapadającą w pamięć. To niezwykłe, że w tak trudnych czasach, w nieludzkich warunkach może zrodzić się przyjaźń na śmierć i życie. To niezwykłe jak silna więź może połączyć kompletnie obce sobie wcześniej kobiety. To niezwykłe, że kilkadziesiąt lat później historia tych kobiet, może mieć tak ogromny wpływ na życie innych.

Ida w wielu aspektach przypomina kobiety z Ravensbrück. Niezwykle silna, mimo wielu przeciwności losu, jakie ją spotkały, zdeterminowana, oddana sprawie, a z drugiej strony tak zwyczajnie nieidealna. Nie chcę zastanawiać się która historia wywołała we mnie większe emocje, Idy czy przyjaciółek z Ravensbrück. Jak dla mnie, to one są ze sobą ścisłe powiązane, bo bez rękopisu nie byłoby Idy, a bez Idy nie poznalibyśmy historii więźniarek.

„Moje przyjaciółki z Ravensbrück” to historia czterech więźniarek przedstawiona z wielką wrażliwością i bez zbędnego patosu, poparta rzetelnym, porządnym researchem. To opowieść o niesamowitej odwadze młodych kobiet, które mimo grozy, jaka ich otacza, próbują wieść normalne życie, tworzyć relacje, dbać o siebie nawzajem. Cieszę się, że powstają takie książki, a w dodatku są tak dobrze napisane, bo trzeba pamiętać o tym, co działo się przecież jeszcze nie tak dawno temu i tę wiedzę przekazać następnym pokoleniom.
Polecam ogromnie i z pełnym przekonaniem!. K

“Żadna z nich nie mogła dopuścić do utraty własnej tożsamości,
dlatego przekazała swoją historię innym.
Nie chodziło wcale o to, by gloryfikować przeszłość
i zestawiać dawne złote lata z obozowym koszmarem,
ale by pamiętać, kim było się naprawdę.”

Wydawnictwo Mando
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 432

 

Polecamy