Kolory pawich piór

Jojo Moyes to autorka wielu bestselerów, jest jedną z najpopularniejszych pisarek, nie tylko w Wielkiej Brytanii skąd pochodzi, ale również w Polsce. Może to wydaje się niemożliwe, ale „Kolory pawich piór” to dla mnie pierwsze spotkanie z jej twórczością. Pierwsze, ale na pewno nie ostatnie.

Piękna i zepsuta do szpiku kości Athene ucieka od męża z domokrążcą, wywołując tym skandal na całą wieś. Ponad 30 lat później jej córka Suzanna Peacock musi zmierzyć się z legendą własnej matki oraz z własnymi demonami. Suzanna wraca do rodzinnego miasteczka po tym, jak razem z mężem zbankrutowali. Nie lubi tego miejsca, nie potrafi się w nim odnaleźć. Pociechę przynosi jej otwarcie własnego sklepu, który nazywa „Pawi Zakątek”. Sklep daje jej szansę, by zacząć wszystko od nowa i stawia na drodze niezwykłych ludzi, którzy ją odmienią.

kolory pawich piór2

„Kolory pawich piór” to powieść, która koncentruje się głównie na 4 kobietach: SuzanneViviAthene oraz Jessie-skrajnie od siebie różnych, które wywołują w czytelniku bardzo ambiwalentne uczucia. Suzanne Peacock jest niezwykle uparta, dumna, niedostępna i tak bardzo wyróżniająca się na tle mieszkańców jej rodzinnego miasta. Nie potrafi określić co jest jej życiowym celem, czego pragnie. Jej zupełnym przeciwieństwem jest Jessie, młoda dziewczyna, która uwielbia rozmawiać z ludźmi. To właśnie jej otwartość sprawia, że do „Pawiego zakątka” codziennie zaglądają klienci na kawę czy plotki. Athene to rodzona matka Suzanny, ekscentryczka, która siała zgorszenie i oburzenie wszystkich dokoła. No i Vivi, kobieta, która wychowała Suzannę, przykładna żona i matka, za wszelką cenę chce pogodzić swoją skonfliktowaną rodzinę. Patrząc na tę krótką charakterystykę bohaterek analogia do tytułowych kolorów pawich piór nasuwa się sama.

Mimo cukierkowej, słodkiej okładki „Kolory pawich piór” poruszają tematy znacznie bardziej zagmatwane i niejednoznaczne. Jojo Moyes opisuje relacje międzyludzkie i niełatwe życiowe wybory. Nie omija trudnych tematów jak problemy rodzinne czy śmierć. Nie jest to jednak książka, w której dominują tylko przygnębiające nuty, ale jest też tu miejsca na śmiech i radość, głównie dzięki Jessie, na walkę o miłość i marzenia. Każdy z bohaterów ma swoją historię, która wnosi do książki pewną wartość. Początkowo miała wrażenie, że książka jest bardzo chaotyczna, a bohaterowie pojawiają się zupełnie przypadkowo, ale gdy przyzwyczaiłam się do narracji i stylu autorki szybko powiązałam ze sobą poszczególne wątki.

Akcja momentami bardzo przyśpiesza, gdzie indziej z kolei zwalnia, a autorka serwuje nam (przydługie) opisy. Narracja jest wieloosobowa, Moyes dopuszcza do głosu wszystkie swoje bohaterki, dzięki czemu możemy jeszcze pilniej śledzić ich historie. Brak tu jednak wyraźnego podziału narracji, co budziło chwilowe zdezorientowanie i wprowadzało zbędny chaos. Tak, ten chaos nieustannie towarzyszy tej książce.

„Kolory pawich piór” to książka z 2004 roku, jednak dopiero teraz doczekała się wydania w Polsce. Ponieważ nie czytałam pozostałych pozycji autorki nie mam porównania. Na pewno jest to książka naładowana emocjami, ale jeśli spodziewacie się romansu to się rozczarujecie, ponieważ on nie gra tu głównej roli, a jest jedynie jednym z wielu wątków. Sam romans mnie nie przekonuje zupełnie, mam wrażenie jakby był dołożony na siłę, bo właśnie tego oczekuje się po obyczajówkach.

Fanów Jojo Moyes chyba nie muszę przekonywać do tej pozycji. Mnie ta książka zaintrygowała na tyle, że chętnie sięgnę po pozostałe książki autorki. K.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Między Słowami 

 

Wydawnictwo Między słowami
Tytuł orginału:
The Peacock Emporium
Tłumaczenie:
Agnieszka Myśliwy
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 526

 

Polecamy