Miłość Ci wszystko wybaczy

 

Moja wiedza na temat Hanki Ordonówny była niewielka, kojarzyłam jeden z jej największych przebojów, czyli „Miłość ci wszystko wybaczy” i to w sumie byłoby na tyle.  A tymczasem, jak  się okazuje Hanka, a właściwie Marysia Pietruszyńska, bo tak brzmi jej prawdziwe nazwisko to niezwykle ciekawa, złożona i fascynująca osobowość!

„Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie” to nie jest typowa biografia, a powieść inspirowana życiem jednej z najsłynniejszych gwiazd kabaretowych lat dwudziestych. Piosenkarka, aktorka, tancerka – kobieta wielu talentów o ogromnym temperamencie. Gdy w wieku zaledwie 16 lat stawia pierwsze kroki na scenie kabaretu, nikt nie wróży jej wielkiej kariery. Podczas debiutanckiego występu Hankę zjada trema i nie jest w stanie zaśpiewać. To dopiero początek jej długiej i krętej kariery.

hanka

Autorka, Katarzyna Droga tak spisała losy Hanki Ordonówny, że nie sposób było oderwać się od lektury. Niewątpliwe ogromny wpływ na to miała sama postać głównej bohaterki, barwnej, żywiołowej Hanki. Dzięki swojemu uporowi i życzliwości wielu osób udało jej się spełnić marzenie o karierze piosenkarki. Zyskała sławę nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Ordonówna kochała całym sercem i potrafiła całkowicie zatracić się w miłości, ale na krótko. Była bardzo kochliwa, kapryśna, emocjonalna, pełna sprzeczności – prawdziwa artystyczna dusza.

Katarzyna Droga sfabularyzowała biografię Hanki w taki sposób, że czułam, jakbym teleportowała się do przedwojennej Warszawy. Wraz z bohaterką spacerujemy ulicami miasta, pijemy kawę w słynnej kawiarni w oparach dymu papierosowego. Klimat lat dwudziestych i całego artystycznego światka stolicy został genialnie opisany na kartach tej książki. W książce obok Ordonówki spotykamy też Juliana Tuwima, Zulę Pogorzelską, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, hrabię  i wielu  innych artystów. Ich życie toczyło się wokół teatru, prób i spektakli. Autorka zabiera nas za kulisy wielu warszawskich scen, ukazuje trudy i specyfikę tego zawodu, cierpienie i radości, ciężką pracę i zabawę,  miłość i zawód miłosny, a pod koniec książki także wojnę, walkę o przetrwanie i chorobę. 

Przyznam, że bałam się tej formy fabularyzowanej biografii, ale jak się okazało zupełnie niepotrzebnie. Powieść czytało mi się o wiele przyjemniej niż niejedną biografię, nie była przeładowana suchymi faktami i datami, a główny cel, czyli poznanie losów Hanki Ordonówny został osiągnięty. Dla mnie ta książka ma też sporą wartość historyczną. „Hanka Pierwsza powieść o Ordonównie” to przede wszystkim biografia genialnej artystki, ale tez historia miłości, pogoni za marzeniami, opis Warszawy lat dwusetnych i trzydziestych oraz przekrój sceny kabaretowej i teatralnej. Przeczytajcie koniecznie, bo zdecydowanie warto! Ja jestem zachwycona. K

Za udostępnienie ksiązki dziękuję: 
znak literanova

 

 

Wydawnictwo Znak Literanova
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 356

 

Polecamy