Muzyka silniejsza niż śmierć

 "Uwięzieni w raju” to wstrząsająca historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Czeski kompozytor, Hans Krasa wraz z wieloma innymi wybitnie uzdolnionymi muzykami i śpiewakami żydowskiego pochodzenia, zostaje zesłany do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt. Muzyka jest sensem ich życia, dlatego wymyślają projekt Freizeitgestaltung, czyli „organizacja czasu wolnego”, który ma polegać na organizowaniu koncertów, przedstawień teatralnych. Pomysł podchwytują naziści, którzy chcą uczynić z Theresienstadt wzorcowy obóz koncentracyjny i pokazać, że Żydzi nie są mordowani, a ich życie w obozie jest bardzo przyjemne i na wysokim poziomie.

uwięzieni w raju

Holocaust i obozy koncentracyjne to tematyka, wobec której ciężko być obojętnym. Literaturę obozową nie czyta się jednak łatwo i pewnie nie każdy ją lubi, ale uwierzcie mi „Uwięzieni w raju” wstrząsną i zostaną z Wami na długo. Autorowi udało się stworzyć niesamowity klimat przesiąknięty muzyką, operą, teatrem. Xavier Guell to pochodzący z Barcelony dyrygent, który całe swoje życie poświęcił muzyce. Ta książka to hołd oddany swoim kolegom po fachu, wybitnym kompozytorom czeskim, którzy zginęli w 1944 roku w Auschwitz.

Pomysłodawcą projektu kulturalnego jest Otto Zucker, wiceprzewodniczący żydowskiej Rady Starszych, ale naziści przedstawiają go jako swój, ponieważ widzą w tym szansę dla siebie. Chcą przekonać organizację Czerwony Krzyż, że życie w obozie koncentracyjnym stoi na wysokim poziomie. W rzeczywistości w obozie, który może pomieścić 5 tys. ludzi upchnięte jest aż 50 tys. Na więźniach przeprowadzane są eksperymenty genetyczne, rodziny rozdzielone i pod byle pretekstem wysyłane do obozu zagłady w Auschwitz.

cytat Stawić opór to walczyć o to, w co wierzymy, a w tym przypadku o to, by wystawić operę Viktora, nie zważając na cenę.  

Głównym celem tego kulturalnego projektu było złagodzenie warunków życia więźniów, stawienie oporu swoim oprawcom. Muzyka to był ich sposób na uniknięcie zsyłki do obozu zagłady. Oni wierzyli, że w ten sposób odwrócą swój los, a wojna się niedługo skończy. Muzyka jest tu głównym bohaterem, to ona łączy wszystkie postaci, więźniów i katów. Niemcy zostali przedstawieni jako naród kulturalny, który docenia dzieła wielkich kompozytorów, sam komendant obozu jest muzykiem amatorem. Pasja, z jaką autor opisał skomponowane opery, próby do przedstawienia, szczegółowe omówienia ról mogą poruszyć nawet największych ignorantów muzycznych.

uwięzieni w raju2

„Uwięzieni w raju” to również historia trudnej miłości od samego początku skazanej na niepowodzenie. Elisabeth to Niemka, żona komendanta Seida, przed którą stoi świetlana przyszłość na uniwersytecie. Dziewczyna zakochana jest w Hansie Krasie, czeskim kompozytorze żydowskiego pochodzenia uwięzionym w Theresienstadt. Elisabeth z początku wydaje się być zaślepiona nazistowską propagandą, jednak jej naiwność szybko ustępują miejsca odrazie, która zmusiła ją do przemyślenia swoich przekonań. Tych dwoje tragicznych bohaterów to tez świetny przykład na to, jak Autor umiejętnie połączył ze sobą postacie fikcyjne i autentyczne zacierając między nimi granicę.

Powieść „Uwięzieni w raju” to przejmująca historia o próbie stworzenia namiastki normalności w najbardziej barbarzyńskich okolicznościach. Książka łączy w sobie sztukę, miłość, walkę o godność człowieka. Ta książka na długo zostanie w mojej głowie, a ostanie sceny cały czas przewijają mi się przed oczami. Polecam ogromnie!.K. 

Za książkę serdecznie dziękuję
czarna owca

 


Wydawnictwo: Czarna Owca
Tłumaczenie: Katarzyna Kozioł-Galvis
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 352

 

 

Polecamy