"Dopóki skrzydła nie odpadną"

 Anglia, 1857. William, jako młody chłopak był świetnie zapowiadającym się naukowcem, który marzył o badaniu pszczół. Jednak żona i 5 dzieci uniemożliwiły mu realizację tego planu. Poczucie życiowej porażki sprawia, ze William pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie do pracy przychodzi wraz z pomysłem na budowę ula, który ma przynieść mu chwałę i zaszczyt. 
Stany Zjednoczone, 2007. George to hodowca pszczół i właściciel ponad 300 uli. Jego marzeniem jest rozwinięcie biznesu i prowadzenie go wspólnie z jedynym synem. Niestety, syn ma inne plany, interesuje go pisanie, chce zostać dziennikarzem. Tymczasem, w całym kraju w niewyjaśnionych okolicznościach zaczęły umierać setki pszczół. 
Chiny, 2098. Tao całymi dniami pracuje w sadzie przy zapylaniu drzew, wykonując pracę pszczół, które już dawno wyginęły. Jej największym marzeniem jest lepsza przyszłość dla syna. Podczas ich pierwszego od dawna dnia wolnego, który kobieta spędza z rodziną na łonie natury, syn ulega wypadkowi, a lekarze nie chcą udzielić kobiecie żadnych wyjaśnień.

historia pszczół

„Historia pszczół” to pierwsza część cyklu o jakże pięknej nazwie kwartet klimatyczny. Temat zmian klimatycznych, katastrof ekologicznych, przyrody jest mi niezwykle bliski. A książka Mai Lunde zachwyciła mnie od pierwszych stron. Mamy tu trzy niezwykle intrygujące historie, które oddzielone są od siebie w czasie, ale to co je łączy to pszczoły. Historia Williama, żyjącego w XiX wieku pokazuje nam rozwój badań nad strukturą społeczności tych owadów. Na początku XXI wieku człowiek uświadomił sobie jakie niebezpieczeństwo stwarza stosowanie przez niego środków chemicznych, a koniec tego wieku to konsekwencja wcześniejszych wyborów i próba ratowania ludzkości.

"... aby żyć w naturze, z naturą, musimy okiełznać naturę w nas samych."

Maja Lunde nie skupiła się tylko i wyłącznie na samej historii pszczół. Jej książka to również opis skomplikowanych relacji między rodzicami (zwłaszcza ojcem) a dziećmi. Tu ludzkie marzenia zderzają się z bolesną rzeczywistością. Tempo książki jest bardzo wolne, można powiedzieć, ze nie ma tu żadnej akcji, a jednak nie nudziłam się ani przez chwilę. Apokaliptyczna wizja Autorki na przyszłość bez pszczół jest bardzo sugestywna i moim zdaniem nie taka całkiem nierealna, nie3stety. Od dawna naukowcy biją na alarm, ze populacja pszczoły ulega zmniejszeniu, a zjawisko to doczekało się nawet swojej nazwy – zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. Colony Callapse Disorder).

historia pszczół2

Urzekł mnie też język tej powieści, prosty, nieskomplikowany, dostosowany do danej historii. Nie ma tu naukowych wywodów o pszczołach. A jednak jest to to ogromna dawka informacji o tych owadach, strukturze ula, cyklu życia, a przede wszystkim znaczeniu dla przyrody. Ile razy wpadaliśmy w panikę widząc pszczołę? Ile razy je zabiliśmy bo baliśmy się ukąszenia? Opis Chin z końca XXI wieku, które jako jedyne poradziły sobie z katastrofą po wymarciu pszczół naprawdę trafia do wyobraźni. Jak dodamy do tego system totalitarny, który zapanował w Chinach, nieustanne kontrole obywateli i dokuczający głód to naprawdę obraz przyszłości staje się jeszcze bardziej złowieszczy.

"Jedna pszczoła bowiem jest niczym, cząstką tak małą, że całkiem pozbawioną znaczenia, natomaist razem z innymi jest wszystkim."

Autorka pozostawiła sporo miejsca na własną refleksję, choć przebija się wyraźnie główne przesłanie Autorki, aby żyć w zgodzie z naturą. To chyba najprostsza i najlepsza metoda na uniknięcie katastrofy. Dużym plusem jest zakończenie powieści, które daje nam odrobinę optymizmu. W dodatku wszystkie trzy historie zostają ze sobą połączone w subtelny sposób, co pokazuje, że Autorka miała od samego początku pomysł na ta fabułę. No i jest też polski akcent, Maja Lunde przywołuje postać polskiego pszczelarza Jana Dzierżona. Ogromnie polecam wam tę pozycję! K.

 


Wydawnictwo: Literackie
Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 514

 

 

Polecamy