Moje catharsis

 

Tytułowe kobiety, cztery młode Chinki, przyjaciółki, stają przed nami nagie, jak do kąpieli, całkowicie odsłaniając swoje sekrety, cierpienia i przemyślenia. Tiao, wiceprezes wydawnictwa dla dzieci, niebawem wychodzi za mąż za wieloletniego przyjaciela. Jednak jej wcześniejszy romans ze starszym mężczyzną, popularnym aktorem, nie daje o sobie zapomnieć. Jej młodsza siostra Fan wyjeżdża do Ameryki, bezskutecznie próbując odnaleźć tam szczęście. Siostry dzielą wspólny sekret z dzieciństwa, który wpływa na ich skomplikowane relacje w dorosłym życiu. Fei to dumna przyjaciółka Tiao, która za wszelką cenę próbuje uwolnić się od pracy w fabryce, nawet jeżeli ma do tego celu wykorzystać swoje ciało. Jest jeszcze Youyou, której jedynym marzeniem jest założenie własnej restauracji.

kobiety w kąpieli

Autorka szczegółowo nakreśla nam okoliczności w jakich przyszło dorastać bohaterkom książki. Ich dzieciństwo to komunistyczne Chiny, schyłek rewolucji kulturalnej, czas biedy i braku towarów na półkach, gdzie polityka odgrywa ogromną rolę w życiu obywateli. Rodzice Tiao i Fan zostają wysłani do pracy na farmie Trzcinowa Rzeka, pozostawiając dziewczynki zdane całkowicie na siebie. Ta sytuacja sprawiła, że musiały szybko dorosnąć, choć same wymagały jeszcze opieki, a ich relacje z rodzicami do końca pozostały chłodne. Szczególnie niechęć do życiowych wyborów matki powoduje wypadek, którego konsekwencje ciągną się za nimi całe życie.

Jeżeli chodzi o literaturę chińską to jestem totalnym laikiem. Fakt, że wcześniej nie czytałam nic autorstwa pisarzy chińskich sprawia, że trudno mi jednoznacznie ocenić tą książkę. Do jej przeczytania zachęcił mnie przede wszystkim intrygujący opis, subtelna okładka a także informacja, że powieść była nominowana do azjatyckiego Bookera – Man Asian Literary Prize oraz, że jest oparta na motywach autobiograficznych.

kobiety w kąpieli2

Bardzo irytowało mnie zachowanie bohaterów – niezdecydowanie, ciągłe rozpamiętywanie przeszłości, co uniemożliwiało podjęcie dorosłych decyzji, chodzenie na skróty, skorumpowanie, zawiść. Z drugiej strony, przy ocenie ich postępowania trzeba brać pod uwagę okoliczności, jakie ukształtowały ich charaktery. Czytając opisy rzeczywistości komunistycznych Chin niejednokrotnie przecierałam oczy ze zdumienia. Samosąd obywatelski, rzucanie kłód pod nogi, nieszanowanie jednostki i racjonowanie seksu małżeńskiego to była codzienność tych czasów. Kompletnie jednak nie rozumiem, po co autorka umieściła fragment o twórczości Balthusa. Nie pasował zupełnie do całości fabuły, a żadna z bohaterek nie interesowała się malarstwem. Dla mnie, fanki kryminałów, poetycki język książki nie do końca przemawiał, ale na szczęście nie przeszkadzał w jej odbiorze. Natomiast zakończenie książki pozostawia niedosyt i niedopowiedzenie. Trochę żałuję, że autorka nie wyjaśniła sprawy, która była ważna dla  jednej z bohaterek i intrygująca z punktu widzenia czytelnika.  

Ta psychologiczna i wielowymiarowa powieść naładowana jest emocjami (no w końcu jest o kobietach), opowiada o zniszczonych marzeniach i budzi refleksję dotyczącą życia współczesnych Chinek. Książka zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych, a jedną z głównych ról, oprócz tytułowych kobiet w kąpieli, odrywa polityka i historia. I choćby ze względu na te aspekty, warto ją przeczytać. K. 

 

 


Wydawnictwo: Znak Literanova
Tłumaczenie:Anna Gralak
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 560

 

Polecamy