Zbiór opowiadań Toma Hanksa

 

Tom Hanks to amerykański aktor, który przejdzie do historii kina dzięki swoim niezapomnianym rolom. Kto z nas nie widział choćby Foresta Gumpa czy ekranizacji słynnych książek Dana Browna z Hanksem w roli profesora Longdana? Ten dwukrotny zdobywca Oscara, od niedawna jest również pisarzem. W 2017 roku ukazała się jego debiutancka książka, która jest zbiorem siedemnastu opowiadań. Wszystkie łączy motyw maszyny do pisania. W większości opowiadań Hanks tylko o niej wspomina, traktując ją jak rekwizyt, ale w opowiadaniu „Oto refleksje mojego serca” odgrywa ona pierwszoplanową rolę.

Kim są bohaterowie jego opowieści? Przede wszystkim są niezwykle różnorodni. Mamy tu bułgarskiego emigranta Assana, który przybywa do Stanów Zjednoczonych i próbuje przetrwać bez znajomości języka, rozwódkę z dwójką dzieci, która chce zacząć życie od nowa, młodą aktorkę, która bezskutecznie poszukuje pracy, czy dziesięcioletniego chłopca, który w swoje urodziny po raz pierwszy leci awionetką.

Nie przepadam za opowiadaniami. Lubię wczytać się w fabułę, poznać bohaterów, poczuć klimat opowiadanej historii. Krótkie teksty nie dają mi takiej możliwości. I pomimo całej mojej sympatii do Toma Hanska aktora, Tom Hanks pisarz nie zmienił mojego nastawienia do tego gatunku literackiego.

kolekcja2

Opowiadania Hanksa są bardzo nierówne, niektóre nawet groteskowe (bo jak inaczej nazwać opowiadanie „Alan Bean i czwórka"’ o budowie rakiety i podróży na Księżyc?). W całym zbiorze znalazłam jednak dwa lub trzy opowiadania, które gdyby dopracować, rozwinąć mogłoby przerodzić się w całkiem fajną powieść. Jest to opowiadanie „Wigilia 1953” opowiadająca historię dwóch weteranów wojennych i „Idź do Kostatsa”, historia bułgarskiego emigranta.

Język jaki posługuje się Autor „Kolekcji nietypowych zdarzeń” jest poprawny, ale po prostu przeciętny. Autor pokusił się o eksperymenty, bo mamy tu opowiadania w formie felietonów, scenariusza teatralnego (tego jednego opowiadania nie dałam rady doczytać do końca). Jednak to czym wyróżniaja się ta książka to poukrywane wątki autobiograficzne, ale te związane z rolami filmowymi Hanksa, jak choćby nawiązanie do filmu „Szeregowiec Ryan” czy licznych komedii romantycznych. Dlatego myślę, ze fani kinematografii, a już zwłaszcza Toma Hanksa będą mieli ogromną przyjemność podczas czytania i wyszukiwania tych nawiązań.

Z żalem muszę jednak stwierdzić, że gdyby ten zbiór napisał ktokolwiek inny, nie słynny i lubiany aktor, to książka przeszłaby bez echa. Ja wolę jego aktorskie wcielenie. K.

 


Wydawnictwo: Wielka Litera
Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 398

 

 

 

Polecamy