Irytująca Fanny

Jesień rozpanoszyła się na dobre. Muszę przyznać, że lubię jesień (może nie tak bardzo jak zimę, ale jednak). A dlaczego? Latem zawsze czytam mniej. Kiedy nadchodzą deszczowe jesienne wieczory, siłą rzeczy czytam więcej. Uwielbiam ten czas, kiedy mogę zamknąć się z książką i słyszeć relaksujące stukanie kropel deszczu... A do tego jestem zawsze chora na początku jesieni, więc tym bardziej przyjemna lektura jest mile widziana a smile Tak było i tym razem a smile

Fanny Price to główna bohaterka książki Jane Austen pt. „Mansfield Park”. Jej matka wyszła za mąż za biedaka, urodziła mu sporo dzieci, a rodzina się jej wyrzekła. Jednak jej siostra z mężem, państwo Bertram, postanowili uczynić coś dobrego chociaż dla jednej biednej istoty z rodziny Price'ów. Wybór padł na Fanny. Dziewczyna dorastała w Mansfield, otrzymała dobre wykształcenie. Jednak zawsze zachowywano różnicę między nią a jej kuzynkami i kuzynami. Miała delikatnie odczuwać różnicę statusu. Albo nawet i mocniej niż delikatnie. Młoda dziewczyna zakochuje się w swoim kuzynie, Edmundzie. Wie jednak, że ten związek jest niemożliwy. Nagle w sąsiedztwie pojawia się rodzeństwo Crawfordów. Siostra jawi się jako idealna kandydatka na żonę Edmunda, natomiast jej brat, Henry, jest obiektem uwielbienia obu panien Bertram. Po jakimś jednak czasie to Fanny staje się panią jego serca. Czy ich związek jest możliwy? Czy Edmund znajdzie szczęście przy boku innej? Co z biedną Fanny Price?

mansfield park

Muszę się przyznać, że „Mansfield Park” lubię chyba najmniej... Dlaczego? Właśnie przez biedną Fanny Price. Jejku, jak ta dziewczyna mnie irytowała! Bardzo naiwna, wręcz przepraszająca świat za to, że żyje. Bardzo tego nie lubię laugh Lubię kobiety z charakterem (mam nadzieję, że sama do takich jednak należę lol).. Fanny była dla mnie tak mdła, że aż mnie głowa bolała, jak czytałam jej myśli czy wypowiedzi.
Kolejną sprawą jest jej naiwna miłość do kuzyna, Edmunda. Jestem w stanie zrozumieć, że wynikała z tego, że to właśnie on miał ogromny wpływ na ukształtowanie jej światopoglądu. Jednak sam Edmund nie miał według mnie żadnych większych zalet. Był ślepo zapatrzony w pannę Crawford, której uwielbienie samej siebie i pseudo wielkoświatowość wywoływała zawsze mój uśmiech.
Jest jednak ktoś, kto wywołuje u mnie delikatną sympatię. Jesto to Henry Crawford. Tak, wiem dokładnie co robił i jak się zachowywał. Jednak uważam, że jego uczucie do Fanny było szczere. Ale na jego miejscu też bym nie wytrzymała tych wiecznych starań i wiecznego odrzucenia laugh Dopiero różnica, jaką Fanny dostrzegła będąc w domu rodzinnym, między nim a jej rodzicami sprawiła, że zaczęła spoglądać na niego przychylniej. Ale było już za późno
.
A teraz uwaga: SPOILER ALERT!!!!
Jednak nie mogę nie wspomnieć o zakończeniu. Sama ucieczka jednej z panien Bertram (wtedy już statecznej żony innego) z panem Crawfordem, był jednym z ciekawszych elementów. Fajnie też było pokazane, że Henry już w momencie wyjazdu zrozumiał swój błąd i wiedział, że stracił Fanny na zawsze. Drugą kwestią jest związek Fanny i Edmunda. Oczywiście, wiadomo było, że to się tak skończy. Jednak mnie to delikatnie zirytowało. Edmund, który po odrzuceniu przez pannę Crawford (chociaż niby to on posłał ją w diabły, ale ta relacja była wyjątkowo dziwna), w sumie tak z braku innej opcji, zdecydował się na biedną Fanny. Natomiast owa biedna Fanny była zapatrzona w niego tak bardzo, że nic jej nie przeszkadzało.

mansfield park2

Podsumowując, Fanny to chyba najbardziej irytująca postać z książek Jane Austen. Do Lizzy jej daleko a smile Edmund to mężczyzna, który nie wie czego chce. Więc ich związek jest dla mnie wyjątkowo niezrozumiały.
Muszę też wspomnieć o filmie z 1999 roku a smile Film jest zdecydowanie luźniejszą adaptacją książki. Jednak mi się to spodobało. Ta Fanny miała odrobinkę więcej charakteru. Przyjęła też w pewnym momencie oświadczyny Henry'ego Crawforda! A także historia miłości głównej bohaterki i Edmunda jest troszkę przychylniej dla nich obu pokazana. Jest to przyjemny film, jednak nic ponad to. Zdecydowanie lepsze są ekranizacje innych powieści Austen.

A jakie jest Wasze zdanie na temat Fanny? E.

 


Wydawnictwo: Świat Książki
Tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 432

Polecamy