LEKARZ CI TEGO NIE POWIE - MAX SKITTLE

Chcielibyście dowiedzieć się jak wygląda zawód lekarza rodzinnego od kulis? W takim razie książka Lekarz Ci tego nie powie jest dla Was! Max Skittle( autor pisze pod pseudonimem) zaprasza nas do swojego życia, zawodowego i prywatnego. Mamy okazję chociaż przez chwilę przyjrzeć się jak wygląda jeden z, moim zdaniem, najtrudniejszych zawodów świata. Od lekarza rodzinnego często oczekuje się cudów: pacjent pojawia się z karteczką, na której lista dolegliwości nie ma końca, a lekarz ma w 10 minut zdiagnozować, pomóc, wyleczyć. Często graniczy to z cudem. Jednak Skittle się nie poddaje, jest lekarzem z powołania. Stara się codziennie być lepszy, pomaganie ludziom to cel jego życia.

Max Skittle jest lekarzem rodzinnym w Wielkiej Brytanii. Dowiadujemy się jak wygląda tamtejszy system zdrowotny, jak działa publiczna służba zdrowia. Jak się przekonujemy, pozostawia ona wiele do życzenia. Liczba pacjentów rośnie, liczy się efektywność. Na jedną osobę lekarz ma 10 minut( z zegarkiem w ręku!). Liczą się przede wszystkim cyferki. Chęć niesienia pomocy i dobro pacjenta zeszło na drugi plan. Do tego dochodzi często wykończenie lekarza, które nie spotyka się, niestety, ze zrozumieniem zbyt często. Dlatego uważam, że to świetna książka, żeby poznać zdanie tej drugiej strony.

Książka jest napisana w formie dziennika, dzięki czemu mamy bezpośredni dostęp do przemyśleń autora. Często są one zabawne, sarkastyczne, na pewno nie każdemu przypadną do gustu, więc polecam podejść do tej książki z lekkim dystansem. Ja jednak bardzo polubiłam ten styl, była to świetna forma rozrywki dla mnie. Jeżeli jednak szukacie książki stricte medycznej, to nie jest to pozycja dla Was. Samych ciekawostek medycznych jest tutaj dosyć mało, ale myślę, że nie takie było założenie tej książki. Max Skittle opowiada nam również o swoim prywatnym życiu, w którym również zachodzą ogromne zmiany. Dzięki temu mamy zachowaną równowagę, jednak momentami miałam wrażenie, że autor bardziej skupia się na swojej rodzinie. Nie przeszkadzało mi to, jednak może to rozczarować niektórych czytelników.

Większości z nas wizyta u lekarza nie kojarzy się z niczym pozytywnym. Wybieramy się do niego wtedy, kiedy coś nam dolega. Spodziewamy się złych wiadomości. Oczekujemy natychmiastowej pomocy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Mam nadzieję, że ta książka pozwoli choć trochę odczarować zawód lekarza rodzinnego i zrozumieć, że lekarz to też człowiek. E.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję

muza

----------------------

Wydawnictwo: MUZA SA

Tłumaczenie: Jolanta Sawicka

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 384

Polecamy