POCZĄTEK KOŃCA? ROZMOWY O LODZIE I ZMIANIE KLIMATU" DR JAKUB MAŁECKI, JULITA MAŃCZAK

Kto z nas nie pamięta ze szkoły nudnego procesu zakuwania na pamięć takich pojęć jak morena czołowa, ozy, kemy, doliny u-kształtne i tym podobne? Co z tej wiedzy zostało nam w głowach do dzisiaj? A czy na geografii oprócz poznania definicji form polodowcowych, dowiedzieliśmy się, jaki wpływ lód ma na klimat? Nauka może być fajna, wiedza może być przekazana w ciekawy i przystępny sposób, na co dowodem jest reportaż Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu autorstwa dziennikarki Julity Mańczak oraz dr Jakuba Małeckiego.

Na wstępnie zaznaczam, by nikogo nie przerazić, książka ta nie jest podręcznikiem do nauki geografii. Owszem, może być bardzo pomocna, ale to coś znacznie więcej. Czego zatem dowiecie się z lektury reportażu Początek końca? Głównym bohaterem są lodowce i tu dowiecie się o nich praktycznie wszystkiego. Od tego, jak powstają, gdzie występują, jaki rozróżniamy podział. Glacjolog Jakub Małecki w rozmowie z dziennikarką przedstawia nam ten złożony świat lodowców w bardzo przystępnej i ciekawej formie, wspierając się rycinami, które mi przykład ogromnie pomogły zrozumieć omawiane zagadnienia. Jednak to, co moim zdaniem jest najciekawsze to kwestia wpływu lodowców na nasz klimat. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że klimat nam się ociepla i że przed nami stoi ogromne wyzwanie, jakim jest ograniczenie emisji gazów. Początek końca? pozwolił mi na spojrzenie na ten cały proces jakby z góry, połączyć ze sobą wszystkie elementy.

Reportaż ten, oprócz rozmowy z glacjologiem, zawiera też wypowiedzi innych specjalistów w dziedzinie klimatu, którzy swoimi wypowiedziami uzupełniają to główne przesłanie, które też jest bardzo dobrze zawarte w tytule. Ucieszyła mnie obecność w tej książce Piotra Pustelnika, himalaisty, który przedstawia wizję wspinaczki w wysokich górach na najbliższe kilkanaście lat. Bardzo ciekawa, choć krótka rozmowa, Pan Piotr ma bardzo celne uwagi, zresztą jak zawsze.Polecam Waszej uwadze zwłaszcza fragment, w którym autor przeprowadza eksperyment myślowy na temat tego, jak świat będzie wyglądał za 10, 20, 30 lat, jesli nic w swoicm zachowaniu nie zmienimy. Przerażająca wizja przyszłości. 

Uważam, że takie książki są ogromnie potrzebne,  by zrozumieć zachodzące procesy jako całość, w szkole uczymy się konkretnego przedmiotu, czytamy jeden konkretny rozdział z książki. Temat zmiany klimatu jest nierozerwalnie związany z lodowcami, a te z obiegiem węgla czy meteorologią. Sama pracowałam w szkole przez krótki czas i wiem, że jest to bardzo trudne do zrealizowania, ale proste ryciny, umieszczone w tej książce pokazują, że te procesy da się prosto wytłumaczyć. Świadomość aktualnego stanu naszej planety jest ogromnie ważna, dlatego polecam wam ten reportaż. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy lubi taką tematykę, ale uwierzcie mi, warto. No i na koniec wspomnę jeszcze tylko o przepięknych fotografiach lodowców, aż zapiera dech! K.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję: 

znak literanova

 

-----------------------

Wydawnictwo: Znak Literanova

Rok wydania: 2021

Liczba stron; 320

 

Polecamy