The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu

 

Serial „The Crown” odkryłam dość późno, w momencie, gdy na Netflixie dostępne były już wszystkie 3 sezony. Może to i dobrze, bo mogłam obejrzeć wszystkie naraz, a już od pierwszego odcinka totalnie przepadłam. Uwielbiam ten królewski klimat, królowa Elżbieta od dawna mnie fascynuje, jako kobieta i władczyni. Ponieważ nie jestem ekspertem ani znawcą brytyjskiej monarchii zastanawiałam się, jak bardzo przedstawione wydarzenia są zgodne z prawdą. Czy twórców serialu w kilku sytuacjach, aby nie za bardzo poniosła wyobraźnia? Na szczęście z pomocą wszystkim fanom serialu przyszedł Robert Lacey, królewski biograf i konsultant serialu, który stworzył przewodnik po serialu, a dokładnie to po sezonie pierwszym.

 the crown

Robert Lacey posiłkując się własną wiedzą, licznymi publikacjami, listami i wspomnieniami wielu osób z otoczenia królowej stworzył książkę, która w znacznej mierze uzupełnia wydarzenia przedstawione w serialu, ale też wyjaśnia, które fakty, na potrzeby widowiska telewizyjnego zostały ubarwione czy wymyślone, jak choćby sekretarka Churchilla, która ginie w odcinku „Siła wyższa” o smogu londyńskim. W książce dostaniemy dużo więcej, autor cofa się do czasów panowania króla Jerzego VI, a nawet wcześniej, porusza wiele kwestii, które w serialu zostały pominięte, lub potraktowane po macoszemu.

 Książka podzielona jest na rozdziały, które odpowiadają poszczególnym odcinkom w serialu, co zdecydowanie ułatwia jej odbiór. Dzięki temu sami możemy skonfrontować, które wydarzenia z życia monarchini pojawiły się w serialu. Ilość informacji, ciekawostek i faktów historycznych jest ogromna, ale lekkie pióro autora sprawia, że czyta się to świetnie. Do tego książka jest genialnie wydana, gruba, twarda oprawa, z pięknym zdjęciem królowej nałożonym na zdjęcie aktorki Claire Foy, odtwórczyni głównej roli. Liczne fotografie z planu i te prawdziwe, przedstawiające rodzinę królewską idealnie obrazują, jak perfekcyjnie zostali dobrani aktorzy. Często nie mogłam odróżnić czy to prawdziwy książę Filip, czy aktor.

„The Crown. Przewodnik po serialu” to moim zdaniem książka nie tylko dla tych, którzy oglądali serial z  otwartą Wikipedią, by weryfikować podane tam fakty. Ta książka to skarbnica wiedzy, nie tylko dla fanów rodziny królewskiej. Z przyjemnością sięgnę po przewodniki po kolejnych sezonach. I oczywiście niecierpliwie czekam na sezon 4 serialu :). K.

Moja ocena: 9

Za egzemplarz książki dziękuję: 
wydawnictwo kobiece

 

 

Wydawnictwo Kobiece
Tłumaczenie:Edyta Świerczyńska
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 432

 

Polecamy