Straszne opowiadania

Miłośnicy horrorów i strasznych historii na pewno znają lub chociaż kojarzą kanał na youtube pt. „Straszne historie na faktach”. Jego autorka,  Karolina Dyga opowiada tam o prawdziwych historiach mrożących krew w żyłach.  Autorka postanowiła pójść o krok dalej i właśnie wydała książkę „Straszne opowiadania”, w której zebrała 9 historii opartych na faktach.

 Opowiadania zebrane w książce są bardzo krótkie, a niektóre z nich są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Niestety, nie wiemy które, nie zostało to w książce w żaden sposób odnotowane. Trzeba przyznać, że tematyka tych historii jest dość zróżnicowana, autorce udało się uniknąć powtarzalności i wykorzystywania w każdym opowiadaniu tego samego zjawiska paranormalnego. W książce znajdziemy historię między innymi o przeklętym naszyjniku, wywoływaniu duchów, porwaniu przez psychopatę, nawiedzonej lalce, opuszczonym budynku, w którym zamordowano rodzinę.

straszne opowiadania

Opowiadania czyta się lekko i szybko, ale nie wywołały we mnie większych emocji, nie sprawiły, że zaczęłam się bać. Bardzo rzadko sięgam po horrory, dlatego miałam nadzieję, że „Straszne opowiadania” wywrą na mnie większe wrażenie. To, co najbardziej rzuca  się w oczy to absurdalność tych historii. Nie wierzę w zjawiska paranormalne, dlatego może to wpływać na moją ocenę, ale niektóre z rozwiązań zastosowanych przez autorkę są naprawdę nieprawdopodobne. Podobały mi się jednak zakończenia tych historii, ponieważ Karolina Dyga ich nie upiększała na siłę, wiele z nich jest otwartych, pozostawiając miejsce na domysły i własne przemyślenia.

Opowiadania to bardzo specyficzna forma literacka, ponieważ ze względu na swoją krótką formę, nie ma tam miejsca na rozbudowane opisy, czy rys charakterologiczny postaci. Bohaterowie tego zbioru opowiadań są jednak bardzo płascy, jednowymiarowi. Najbardziej zdumiewała mnie ich naiwność, nie dostrzegali żadnych sygnałów, nie widzieli zagrożenia.  Mnie już dawno zapaliłaby się lampka kontrolna. Szkoda, że autorka bardziej nie wczuła się w ich emocje, a pozostała jedynie na suchym przedstawieniu faktów.

„Straszne opowiadania” są pięknie wydane, ilustracje autorstwa Amelii Kupis są genialne, a same historie z pewnością mają  potencjał. Jest to debiutancka książka Karoliny Dygi, i to również biorę pod uwagę przy ocenie. „Straszne opowiadania” nie okazały się wcale takie straszne, wielbiciele grozy i horrorów mogą czuć rozczarowanie podczas lektury. Brakuje tu napięcia towarzyszącego nadprzyrodzonym mocom, mordercom i przestępcom. Brakuje emocji, które powinni odczuwać bohaterowie. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z mocniejszymi historiami to książka Karoliny Dygi może być odpowiednia, ale raczej nie dla fanów gatunku i przerażających historii. K

5

Za ksiażkę dziękuję: 
znak

Wydawnictwo Znak
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 315

 

 

Polecamy