Spacer po umysłach

 Autor bestsellerowego „Profilu mordercy" zabiera nas tam, gdzie oko w oko konfrontuje się z najciemniejszą stroną ludzkiej natury- do gabinetu psychologa sądowego.

Jak zareagować, gdy ktoś wyznaje, że ma w piwnicy własnoręcznie zbudowane krzesło elektryczne? 

Co zrobić, gdy twój pacjent jest bandziorem, który łamał ludziom nogi, ale jego największym problemem jest to, co myśli jego mama? Czy psycholog zamknięty w jednym pomieszczeniu z człowiekiem, którego wysłał do więzienia, może czuć się bezpieczny?

Najsłynniejszy brytyjski profiler Paul Britton w swojej książce pasjonująco opowiada o pracy psychologa sądowego. Brutalni przestępcy, ofiary przemocy szukające zemsty, a nawet człowiek wierzący, że jest wilkołakiem- to z nimi konfrontuje się sam na sam podczas sesji za zamkniętymi drzwiami gabinetu. Tam rozgrywa się psychologiczna gra, której celem jest znalezienie odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: kim jesteś i dlaczego taki się stałeś?

Ta książka to fascynująca próba zrozumienia umysłów, którymi zawładnęło zło. (Źródło opisu: Wydawnictwo Znak)

mordercza układanka3

"Mordercza układanka" to druga po "Profilu mordercy" (recenzja tutaj) książka Paula Brittona. Była to dla mnie pozycja obowiązkowa. Miałam wobec niej wysokie oczekiwania i, na szczęście, nie zawiodłam się. Już od dłuższego czasu interesuje mnie temat profilowania, dlatego coraz częściej sięgam po książki o tej tematyce. Ta jednak różni się trochę od pozostałych, już przeze mnie przeczytanych, pozycji.

Paul Britton postanowił tym razem zamknąć czytelnika w swoim gabinecie. Jest tylko on, psycholog sądowy, i pacjent. Czytelnik pełni rolę biernego obserwatora. Przybliżone nam zostają różne sposoby terapii. Muszę przyznać, że chyba nie do końca zdawałam sobie sprawę jak ciężki jest to zawód. Autor ma świadomość, że to często od niego zależą losy innych ludzi. Kiedy w jego gabinecie zjawia się pacjent, który fantazjuje o zabiciu ojca, to on musi go od tego pomysłu odwieść. Jednak nigdy nie wie do końca co zrobi taki człowiek po opuszczeniu jego gabinetu. Jest to praca, z którą wiąże się ogromne obciążenie psychiczne.

cytat Psychologia kryminalna to obszar wiedzy specjalistycznej, który powstał z połączenia dwóch odrębnych tradycji. Po pierwsze, zamkniętych szpitali psychiatrycznych i regionalnych oddziałów wzmożonego nadzoru, gdzie diagnozuje się ludzi, którzy dopuścili się przestępstw w wyniku zaburzeń mentalnych. Po drugie, systemu więziennictwa, gdzie psychologowie od lat pracowali z osadzonymi, między innymi poszukując najskuteczniejszych metod zarządzania więzieniami.

mordercza układanka

Paul Britton pozwala nam trochę lepiej zrozumieć procesy psychologiczne leżących u podstaw zrodni. Świetnie pokazał nam jak ofiara sama może przerodzić się w oprawcę. Jednak chyba najważniejszą lekcją, jaka płynie z tej książki jest umiejetność rozmowy i słuchania. Autor nie raz udowodnił, że wystarczy zadać odpowiednie pytania i wysłuchać odpowiedzi, żeby pomóc pacjentowi. A to właśnie jest dla niego najważniejsze. Niesienie pomocy. Ja sama czytając niektóre fragmenty miałam ochotę zamknąć książkę i rzucić nią o ścianę. Brutalność i okrucieństwo niektórych przestępców były dla mnie niewyobrażalne. Jednak Britton zawsze pozostawał profesjonalny. I mimo, iż doskonale wiemy, że najchętniej sam udusiłby delikwetna gołymi rękami, to nigdy nie dawał tego po sobie poznać. 

cytatUmysł przestępcy niewątpliwie mnie fascynował. Co sprawia, że ktoś odczuwa potrzebę skatowania kobiety albo zgwałcenia małego dziecka? Dlaczego jedna osoba staje się brutalnym i destrukcyjnym zwyrodnialcem, a inna troskliwym, etycznym członkiem społeczeństwa?

Jeżeli sami zadajecie sobie te pytania, to jest to niewątpliwie książka dla Was! "Mordercza układanka" to jedna z lepszych książek jakie czytałam! E, 

8

 

Wydawnictwo Znak
Tytuł orginału: Picking Up The Pieces
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 528

 

 

Polecamy