Przy stole z Hitlerem

„Przy stole z  Hitlerem” to książka inspirowana życiem Margot Wölk jednej z degustatorek posiłków Hitlera. To książka, która pozwoli nam zajrzeć do pilnie strzeżonej kwatery głównej Adolfa Hitlera, Wilczego Szańca, przybliży nam jego ulubione posiłki i nawyki żywieniowe, ale to nie Hitler jest tu głównym bohaterem, mimo że tytuł właśnie to sugeruje.

Główną bohaterką książki jest Rosa Sauer, młoda dziewczyna, której maż rok po ślubie zaciąga się do wojska i wyjeżdża walczyć na froncie. Podczas bombardowania Berlina ginie matka Rosy, dlatego dziewczyna zmuszona jest wyjechać na wieś do swoich teściów. Pewnego dnia do drzwi pukają esesmani, którzy oznajmiają, że Rosa została wybrana na jedną z dziesięciu testerek posiłków Hitlera.  Od tego momentu kobieta trzy razy dziennie próbuje potraw przeznaczonych dla przywódcy III Rzeszy. Degustatorki szybko dzielą się na dwa obozy, zwolenniczek Hitlera i tych, które z nazistami nie chcą mieć nic do czynienia.

przy stole

Książek o tematyce II wojny światowej przeczytałam już całkiem sporo, dlatego zastanawiałam się, czy coś jeszcze może mnie zaskoczyć i zaciekawić. Rosella Postorino podeszła do tego tematu nietypowo, Autorka skupiła się na ukazaniu  życia zwykłych ludzi, którzy nie zostali osadzeni w obozie zagłady, ale jednocześnie nie byli całkiem wolnymi ludźmi,  nie walczyli na froncie, ale codziennie byli gotowi oddać życie za Hitlera. W historii Rosy oraz pozostałych degustatorek uderzył mnie właśnie ten kontrast i dwuznaczność sytuacji, w jakiej się znalazły. Żadna z dziesięciu kobiet nie starała się o tę pracę, zostały wybrane według nieznanego im klucza, za swoją nietypową pracę dostawały wynagrodzenie i to wyższe niż dostałby za normalną pracę. Ich praca odbywała się jednak pod czujnym okiem strażników, często z wycelowanym karabinem w ich stronę. Większość kobiet deklarowała, że nie są nazistkami, ale jednocześnie każdego dnia mogły umrzeć za Hitlera, wystarczy, że zjadłby zatrutą potrawę.

„Przy stole z Hitlerem” to przede wszystkim opowieść o kobietach, które zostały same w czasie wojny.  Ich samotność czuć wręcz namacalnie na  każdej stronie powieści. Degustatorki Hitlera spędzały ze sobą bardzo dużo czasu, więc naturalnie utworzyły się między nimi więzi, które z pracy przeniosły się na życie prywatne. Te kobiety przede wszystkim chciały kochać i być kochane, ale przyszło im żyć w czasach wojny, która zmusza je do podejmowania trudnych decyzji. Muszę przyznać, że nie takiej książki spodziewałam się po tytule i krótkim opisie. Miałam nadzieje, że więcej informacji o samym Hitlerze, a tymczasem on występuje tu głównie jako tło, czarna chmura, która wisi nad bohaterami i wyznacza rytm uch życia. Ostatecznie jednak jestem zadowolona z lektury tej książki i tego jak autorka podeszła do tematu. Mam jednak zastrzeżenie co do zakończenia, a właściwie całej trzeciej części, ponieważ wydaje mi się  ono zupełnie niepotrzebne i nieco naciągane. Wydaje mi się, że odstaje ona od reszty książki, ale rozumiem, co chciała osiągnąć autorka pisząc to zakończenie. W tym wypadku pewne niedopowiedzenie wywołałoby lepszy efekt.

Pierwowzorem postaci Rosy była Margot Wölk, jedyna z degustatorek Hitlera, która przeżyła, pozostałe kobiety zostały rozstrzelane. Dopiero w wieku 96 lat Margot Wölk zdecydowała się opowiedzieć o swoich przeżyciach. Mimo że „Przy stole z Hitlerem” to nie jest biografia, a jedynie powieść inspirowana jej życiem, to uważam, że przeczytać i spojrzeć na wojnę oczami tych młodych kobiet. K

Premiera 2 pażdziernika 2019. 

6

Za eghzemplarz do recenzji dziekuję: 
wab

 

 

Wydawnictwo W.A.B
Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 333

 

Polecamy