Tajemnice Akademii

 

Oscary to najważniejsze, najczęściej omawiane, ale też najbardziej kontrowersyjne nagrody filmowe. Mimo upływu lat wciąż stanowią symbol Hollywoodu, urzeczywistniają marzenie wszystkich twórców kina. Autorka książki zrywa z tradycją opisywania Oscarów według poszczególnych kategorii. Proponuje podział na cztery bloki tematyczne: Nagroda (w którym opisuje m.in. mechanizmy przyznawania Oscarów, wpływ polityki na nagrodę), Ceremonia (kreacje, przemówienia, losy statuetek, wpadki), Kategorie nieoczywiste (jak ewoluowały niektóre kategorie; polski wkład w historię Oscarów) oraz Zwycięzcy (co Oscary oznaczały dla nagrodzonych filmów i aktorów; stosunek Akademii do mniejszości). Książkę uzupełnia zestawienie najciekawszych statystyk dotyczących nagrody. (Źródło: Wydawnictwo W.A.B)

Kto tak jak ja kocha filmy ręka w górę ✋. I chociaż dzisiaj Oscary nie wywołują już tyle emocji co kiedyś, z chęcią dowiedziałam się paru nowych rzeczy.

oscary2

Historia tej nagrody jest bardzo interesująca. Od początku istnienia Akademii rozdano już ponad trzy tysiące Oscarów. Dlaczego ta malutka czterokilogramowa postać krzyżowca z mieczem jest tak pożądana? Myślę, że w dzisiejszych czasach chodzi już głównie o prestiż jaki się z nią wiąże. Zwłaszcza, że ze statuetką nie idzie w parze ogromna finansowa gratyfikacja. Jednak aktor czy aktorka z Oscarem na koncie może renegocjować swoje kontrakty o sumy niebotycznie wyższe. Czy to wszystko? Czasami ta nagroda może również zaszkodzić. Niektórzy zostają później zaangażowani do ról bardzo podobnych, są “zaszufladkowani” na wiele lat i nie każdemu udaje się ten schemat złamać.

W tym roku przed nami 91. gala rozdania nagród. Już od lat staram się oglądać filmy, które otrzymały nominację (zwłaszcza jeśli występuje w nich Leonardo DiCaprioa smile). Niektóre decyzje wywołują oburzenie, inne zdziwienie lub radość, zawsze towarzyszą temu jakieś emocje. Jednak czy taki był zamysł założyciela Akademii? Została ona utworzona przez Louisa B. Meyera w 1927 roku.

cytat “(...) nie powstała po to, by przyznawać aktorom, producentom i reżyserom nagrody. Nie powstała też, by zajmować się promowaniem, ochroną i badaniem kinematografii amerykańskiej. Nie powstała z miłości do kinematografii czy z realnej potrzeby uwznioślenia sztuki filmowej. Jak wszystko w fabryce snów, Akademia zrodziła się z dwóch potrzeb: biznesowej i PR-owej.”

oscary

Autorka podzieliła książkę na cztery części. Pozwoliło.to uniknąć nudy, a w miarę czytania rośnie również zainteresowanie czytelnika. Na początku poznajemy historię nagrody i samej Akademii, później przyglądamy się ceremonii od kuchni. Najciekawsze dla mnie były dwie ostatnie części: o kategoriach nieoczywistych oraz samych zwycięzcach. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, czyta się ją niesamowicie szybko. Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla osób, które choć trochę interesują się kinematografią. Czy wszystko było dla mnie nowością? Nie. Nie stanowiło to jednak żadnego problemu. Widać, że Oscary i przemysł filmowy to pasja autorki, potrafiła to świetnie przekazać i wywołać ten stan oczekiwania i podekscytowania a smile. Była to idealna lektura przed nadchodzącą galą.

A Wy oglądacie Oscary? Jaki film nagrodzony statuetką podobał się Wam najbardziej? Czy może któraś decyzja Akademii wywołała w Was oburzenie?

 

 

 

Wydawnictwo:W.A.B
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 320

 

Polecamy