Garderoba pisarzy

 Czy moda i literatura mają ze sobą coś wspólnego? Wbrew pozorom te dwa światy łączy bardzo dużo. Za pomocą słów, jak i ubrań możemy manifestować własną osobowość, odrębność, poglądy, komunikować się z otoczeniem. Ale czy pisarze, ludzie, którzy na co dzień pracują słowem potrzebują jeszcze ubrań by wyrazić własne „ja”? Odpowiedż na to pytanie znajdziemy w książce „Pod podszewką” autorstwa dwóch dziennikarek Sylwii Stanko i Zofii Karaszewskiej.

pod podszewką2

Do projektu „Pod podszewką” zostało zaproszonych aż 19 czołowych polskich pisarzy, którzy mieli zaprojektować wybraną przez siebie część garderoby, taką najbardziej charakterystyczną, ulubioną czy wymarzoną. W ten sposób powstała niepowtarzalna kolekcja literacka, na którą składa się choćby kamizelka w stylu angielskim, marynarka z wszystkim wierszem, koszula z czcionką Gutenberga, bielizna męska. Projektowanie garderoby było też pretekstem do rozmów o wizerunku publicznym pisarzy, poglądach na życie, o szukaniu własnego stylu. W książce znajdziemy również piękne fotografie autorstwa Michała Jaworskiego, na których uwiecznił pisarzy i zaprojektowane przez nich, we współpracy z Justyną Ołtarzewską. części garderoby.

 

cytat Przez to jak wyglądamy, możemy wyrażać swoją  indywidualność. Ubranie może być uzupełnieniem twórczości.

 

Autorki tej książki towarzyszyły pisarzom w całym cyklu tworzenia, dlatego te krótkie opowieści są bardzo dopracowane, ale jednocześnie bardzo różnorodne. Na pierwszy rzut oka tematyka modowa może wydawać się dość płytka, ale dziennikarki nie skupiły się tylko na ubraniach. Świetnym uzupełnieniem do rozmów z pisarzami jest historia mody, przedstawiona w bardzo skumulowany, przystępny i ciekawy sposób. Dodatkowo autorki niektóre części garderoby pisarzy skonsultowały z profilerem kryminalnym, co moim zdaniem jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem!

pod podszewką

Oczywiście, nie miałam okazji poznać twórczości każdego z pisarzy, bohaterów tej książki. Jednak w przypadku tych autorów, których książki znam, to opowieść o ich stylu ubierania miała dla mnie zupełnie inny wydźwięk, bo mogłam odnieść to do ich powieści. Tak było choćby w przypadku Grażyny Plebanek i jej „Pani Furii”, w której dostrzegłam bardzo dużo cech autorki. Z kolei niektóre rozmowy tak bardzo mnie zaintrygowały (mam na myśli tu choćby Łukasza Orbitowskiego), że jestem bardzo ciekawa ich twórczości.

 

 cytat Kostium, który wybieramy, jest dostosowany do tego, co chcemy osiągnąć. Dlatego powinien spełniać określoną funkcję praktyczną. To nie jest tylko odzież. To symbol. Odzwierciedla osobowość i tryb życia. Strojem mówimy bardzo wiele.

 

Ten projekt modowo-literacki pokazuje inną twarz pisarzy, nie tylko tą, którą znamy choćby ze spotkań autorskich. Dzięki tej książce możemy zajrzeć do ich garderoby, poznać ich nieco bardziej prywatnie. Szczerze polecam nie tylko fanom mody i książkoholikom! K. 

Za ksiażkę dziękuję 

marginesy


Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 390

 

 

Polecamy