Moje życie w Afganistanie

Nadia oraz jej starszy brat i dwie młodsze siostry dorastają w Afganistanie, Ich dzieciństwo jest szczęśliwe do czasu, gdy rozpoczyna się wojna. Nadia ma zaledwie 9 lat, gdy bomba uderza w jej dom doszczętnie go niszcząc. Również twarz dziewczynki zostaje zdewastowana tak bardzo, że obcy ludzie nie mogą na nią patrzeć, a dzieci się jej boją. Niedługo potem władza w kraju przechodzi w ręce talibów, którzy wprowadzają szereg nakazów i zakazów, w tym obowiązek noszenia przez kobiety burek. Gdy dziewczynka dowiaduje się, z jej brat zginął, decyduje się zrezygnować z własnej tożsamości, aby ratować rodzinę. W wieku 10 lat zakłada turban i podejmuje się ciężkiej fizycznej pracy, by przetrwać.

sekret mojego turbanu

Najbardziej przerażające w tej historii jest to, że wydarzyła się naprawdę. 11-letnia dziewczyna, która przeżyła wybuch bomby, ale wychodzi z tego z zdewastowaną twarzą. Niejednego z nas już to by totalnie załamało. Do tego Nadia dowiaduje się, że umarł jej ukochany brat, a ojciec jest w takiej rozpaczy, ze traci zmysły. Co w tej sytuacji robi ta 11-letnia dziewczynka? Przybiera tożsamość zmarłego brata i idzie do pracy! W Afganistanie kobietom nie wolno pracować, dlatego udawanie chłopca, to jedyny sposób. Ni mogę pojąć, jaki cudem udało jej się przez ponad 10 lat utrzymywać 5 osobową rodzinę!

„Sekret mojego turbanu” napisany jest z punktu widzenia Nadii, więc język jest bardzo prosty, a książkę czyta si bardzo szybko. Prosty język może być odebrany jako zarzut, ale dzięki temu ta opowieść jest wiarygodna, a na pierwszym planie jest historia Nadii. Główne wątki to oczywiście walka o przetrwanie i ciężka praca w gospodarstwie, ale też dorastanie i związane z nim kłopoty z ukryciem kobiecych wdzięków. Nadia musiała pozbyć się tożsamości dziewczyny, ale nie emocji i uczuć takich jak pierwsza miłość, która w jej sytuacji była niezwykle trudna.

sekret mojego turbanu2

To co zaskakuje w zachowaniu bohaterki, ale jest to zaskoczenie pozytywne, to jej ogromny zapał do nauki. W czasach przed wojną Nadia uczęszczała do szkoły razem z bratem, więc gdy sytuacja w kraju stabilizuje się, dziewczynka robi wszystko, aby móc wrócić do nauki. Myślę, ze to był jej sposób na zachowanie swojej prawdziwej tożsamości. Uparta, silna, zawzięta a do tego bardzo inteligentna nie raz udowodniła, że potrafi postawić na swoim.

Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale historia małej bohaterki, która uratowała swoją rodzinę. Dodatkowo, co dla mnie było dużym plusem książki, dostajemy obraz Afganistanu, w początkach rządu talibów. Autorka nie skupiała się na opisie obyczajów panujących w tym muzułmańskim kraju, ale i tak dostajemy dość dużo informacji. Obraz jaki się z tego wyłania jest przerażający i tym bardziej trudno pojąć, jak Nadia poradziła sobie z tym wszystkim. K. 


Wydawnictwo: Bellona
Tłumaczenie:Karolina Jaszecka
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 304

Polecamy