"Wejść w umysł myśliwego"

 

Moja przygoda z „Mindhunter” rozpoczęła się od serialu. Dopiero kiedy zobaczyłam tę książkę (i to o 40% przecenioną!) dowiedziałam się, że został on zainspirowany biografią agenta FBI Johna Douglasa, jednego z pierwszych profilerów na świecie.

To kolejna książka z rodzaju tych „bezfabułowych”. Johna Douglasa poznajemy jako młodego człowieka, który nie wie za bardzo co ze sobą zrobić. Przedstawia nam swoją drogę do FBI, a potem także karierę zawodową już jako agent federalny. Douglas należał do „nadgorliwych żółtodziobów”, co często przysparzało mu problemów. Jednak gdy trafił do Jednostki Nauk Behawioralnych znalazł swoje powołanie.

mindhunter

Muszę przyznać, że ten pierwszy fragment książki, który jest bardzo dokładną biografią autora jest delikatnie nużący. Jednak kiedy przejdziemy już do opisów zbrodni i pracy profilera zaczyna się robić interesująco.

Douglas nie był pierwszym na świecie profilerem. Kiedy rozpoczynał swoją pracę w tym zawodzie, dla wielu bawił się w czarną magię, która niewiele ma wspólnego z łapaniem seryjnych morderców. Jednak kilka sukcesów na początku sprawiło, że nauki behawioralne i sporządzanie profili psychologicznych morderców na podstawie miejsca zbrodni i zwłok okazało się nową metodą na dopadanie przestępców.

Książka jest pełna opisów obrzydliwych zbrodni, od których włos się jeży. Ciężko sobie wyobrazić, że człowiek jest zdolny uczynić coś takiego drugiemu człowiekowi. Jednak co mnie najbardziej fascynowało to fakt, że agent FBI potrafił na podstawie zdjęć z miejsca zbrodni i kilku dodatkowych informacji, określić niemal z idealną precyzją kim jest przestępca. Po odpowiednim przeanalizowaniu dowodów potrafił podać zawód jaki wykonuje, przybliżony wiek, problemy z dzieciństwa, mniej więcej określić model samochodu, a nawet kolor! I jak przekonujemy się w książce, pomyłki miały miejsce bardzo rzadko!

“W całej swojej karierze badacza i konsultanta nie spotkałem się z brutalnym przestępcą, który pochodziłby z funkcjonalnej, zapewniającej oparcie rodziny. Uważam, że znaczna większość brutalnych przestępców jest odpowiedzialna za swoje czyny, samodzielnie podejmuje decyzje i powinna ponosić konsekwencje. Absurdalne jest stwierdzenie, że ktoś nie potrafi zrozumieć powagi swoich czynów, ponieważ ma tylko 14 czy 15 lat. Mój ośmioletni syn Jed od dawna potrafi odróżnić dobro od zła.”

Troszkę brakowało mi tutaj tego co zostało pokazane w pierwszych odcinkach serialu (obejrzałam 3 odcinki i zrobiłam przerwę na czytanie książki). Już na początku widzimy rozmowy w więzieniu z seryjnym mordercą. Główny bohater (w filmie - Holden Ford) rozmawia z jednym z przestępców starając się zrozumieć motywy jego postępowania, jego odczucia w momencie popełniania morderstwa i później. To właśnie te rozmowy z różnym zabójcami stanowiły tak naprawdę źródło na podstawie których budowało się profile kolejnych zbrodniarzy. Są momenty w książce, gdzie autor dzieli się z nami takimi ciekawostkami, jednak mi to nie do końca wystarczało.

mindhunter2

Jednym z interesujących fragmentów jest udział Douglasa w programie telewizyjnym i próba wskazania tożsamości legendarnego Kuby Rozpruwacza. Razem ze swoim kolegą po fachu wskazali na emigranta z Polski, Kośmińskiego.

“Był to spokojny samotnik, a nie rzeźnik o osobowości macho, krążył po ulicach i wracał na miejsca zbrodni. Policja bez wątpienia przesłuchała go w trakcie śledztwa. Ze wszystkich podejrzanych, jakich nam przedstawiono, do profilu najlepiej pasował Kośmiński. A co do rzekomej wiedzy medycznej potrzebnej do pośmiertnego okaleczania i rozpruwania ciał - wymagało to zaledwie najprostszych technik rzeźniczych.”

Nie dziwi fakt, że biografia Douglasa stała się inspiracją dla Davida Finchera. W głównej roli występuje Jonathan Groff, którego osobiście uwielbiam a smile Serial można obejrzeć na Netflixie.  Tak jak wspomniałam wyżej, ja obejrzałam tylko kilka początkowych odcinków, ale mnie one ogromnie zachęciły! Także nie pozostaje mi nic innego jak polecić lekturę „Mindhuntera” wszystkim miłośnikom kryminałów, a także tych zainteresowanych tajemnicami ludzkiej psychiki, a ja pędzę oglądać dalej serial! E. 

“(...) właśnie z tego powodu kastrowanie gwałcicieli nie daje rezultatów. Kastracja nie powstrzyma takiego człowieka, ani pod względem fizycznym, ani emocjonalnym. Gwałt jest w sposób oczywisty zbrodnią motywowaną gniewem, więc jeśli odetniemy komuś jaja, stworzymy człowieka bardziej rozjuszonego niż kiedykolwiek wcześniej.”

P.S. Wiedzieliście że osoba Johna Douglasa stała się również inspiracją do „Milczenia owiec”? Jego twórcy konsultowali się z nim podczas powstawania filmu.

mindhunter3

 

 


Wydawnictwo: Znak Literanova
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 429

 

Polecamy