HISTERIA - IZABELA JANISZEWSKA

Jeszcze nie całkiem opadły emocje po lekturze Wrzasku, który premierę miał w kwietniu tego roku, a Izabela Janiszewska wraca już do nas z kolejną książką, czyli Histerią. To kontynuacja przygód dziennikarki Larysy Luboń i śledczego Bruna Wilka. Przyznaję, że do pierwszej książki autorki miałam bardzo mieszane uczucia, raczej daleko mi było do zachwytów, ale podobała mi się na tyle, że z chęcią sięgnęłam po Histerię, otrzymaną z księgarni TaniaKsiazka.pl. I tym razem będę rozpływać się w zachwytach, bo druga książka autorki dużo bardziej do mnie trafiła. To krótko, o czym jest ta część.

Komisarz Bruno Wilk nie może pogodzić się z tym, ze wciąż nie udało mu się wsadzić do więzienia psychopatycznego mordercy, mimo że zna jego tożsamość. Musi jednak skoncentrować się na nowym zadaniu – na warszawskim Ursynowie zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Tymczasem Larysa Luboń dostaje zlecenie, by napisać reportaż o tajemniczym mężczyźnie w białej masce, który prześladuje mieszkańców stolicy. O pomoc prosi swego byłego przełożonego z redakcji, który po śmierci żony kompletnie się załamał.

Ten powyższy krótki opis zupełnie nie oddaje głównego sensu książki, ale boję się, że cokolwiek Wam napiszę, będzie to niejako spojlerem. Nie chcę odbierać przyjemności z odkrywania kolejnych tropów razem z Larysą i Brunem, a także Bartkiem, bratem Larysy, którego wątek w Histerii został rozbudowany, a nawet prowadzi on swoje własne, małe śledztwo. W ten sposób robią nam się trzy główne wątki, więc kryminalnych wrażeń na pewno Wam nie zabraknie! To, co odróżnia tę część od Wrzasku i spowodowało, że Histeria spodobała mi się dużo bardziej, jest główny wątek, czyli morderca, który poluje młode kobiety. Jego motywy działania (które poznajemy dość szybko i to jest dość nietypowe rozwiązanie jak na kryminał, sami sprawdzcie, wśród licznych pozycji z księgarni internetowej). sprawiają, że rosła mi gula w gardle. Z jednej strony mamy brutalne morderstwo, namacalną przemoc, w której efekcie w lesie zostaje znalezione ciało. Ta przemoc jest wynikiem jednak innej przemocy, dziejącej się ukryciu, w zaciszu domowym, która nie zostawia widocznych śladów. To spowodowało, że miałam spory dylemat moralny podczas czytania tej książki.

Pomimo że Histeria to kontynuacja Wrzasku, a autorka często powraca do wydarzeń z poprzedniej książki, to moim zdaniem spokojnie można czytać Histerię bez znajomości innych książek Janiszewskiej. Główny motyw jest odrębnym wątkiem, całkowicie zamkniętym w ramach tej książki.  Siłą tych powieści są bohaterowie, niezwykle charyzmatyczni, zarówno Larysa, jak i Bruno doskonale poradziliby sobie sami, jednak razem tworzą mieszaninę wybuchową. Larysa i Bruno są do siebie bardzo podobni, w przeszłości zostali skrzywdzeni, jako dorośli wypracowali mechanizmy obronne, by nie nawiązywać bliższych relacji z innymi i by nie dać się ponownie skrzywdzić.

Na mój odbiór Histerii nie wpłynęła jedynie tematyka, ale mam też wrażenie, że autorka doszlifowała swój warsztat. Tę książkę czytało mi dużo przyjemniej i płynniej, emocje dosłownie wylewały się ze stron. Nowa powieść Izabeli Janiszewskiej to nie tylko kolejny brutalny kryminał. Histeria posiada przesłanie, porusza ważny temat społeczny, o którym tak wielu z nas zapomina czy bagatelizuje. I odniosłam wrażenie, że Larysa i Bruno nie powiedzieli ostatniego słowa, że jeszcze do nas powrócą. W końcu mają jeszcze kilka kwestii do wyjaśnienia. K

Opinia powstała we współpracy z księgarnią TaniaKsiażka.pl

taniaksiazka

 

---------------------

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 400 

Polecamy