Zanim powróci strach

 

Miała być miłością jego życia.
Stała się ofiarą.
Teraz historia się powtarza.
Z inną dziewczyną w roli głównej.
Lou Wandsworth po latach wraca do miasta, które opuściła jako nastolatka. Nikt jej nie rozpoznaje. Nikt nie wiąże jej ze skandalem, który kiedyś wstrząsnął lokalną społecznością, poza kobietą obwiniającą ją o zrujnowanie małżeństwa.
Tymczasem mężczyźnie, który zniszczył życie Lou, wiedzie się doskonale. Prowadzi własną firmę i… znalazł sobie następną ofiarę.
Lou wie, że jeśli dopuści do tego, by kolejna zagubiona nastolatka padła jego łupem, nie uda jej się poskładać własnego życia. Musi jej pomóc. Nawet jeśli wszyscy uznają ją za wariatkę, a dziewczyna wcale nie będzie chciała być uratowana. (Źródło opisu: Wydawnictwo Albatros)

 

Książka „Zanim powróci strach“ to moje pierwsze spotkanie z twórczością C.L. Taylor, które uważam za całkiem udane, jednak mam kilka zastrzeżeń.

zanim powróci strach

Główną bohaterką jest Lou Wandsworth. Od początku widać, że ta kobieta ma sporo problemów, a także towarzyszą jej nadal demony przeszłości, z którymi nie potrafi się uporać. W miarę lektury poznajemy jej historię i dopiero wtedy w pełni rozumiemy jej zachowanie( ja na początku miałam z tym lekki problem). Lou wraca do domu swojego ojca po wielu latach. Musi zmierzyć się ze swoimi lękami. Nie będzie to łatwym zadaniem, tym bardziej, że największy z nich, Mike, nadal mieszka w tej samej miejscowości. Jest to jej były nauczyciel karate, który bardzo lubi młodsze dziewczynki. Okazało się, że jego preferencje od lat się nie zmieniły... Poznajemy bliżej również historię trzynastoletniej Chloe, puszystej, wyśmiewanej przez rówieśników, z ojcem tyranem. Do tego Wendy, była żona Mike'a, która szuka zemsty za wyrządzone jej krzywdy. Wydaje się, że jedyne co łączy ze sobą te trzy kobiety to osoba Mike'a. Jednak połączy je o wiele więcej..

Sam pomysł na fabułę uważam za niesamowicie interesujący. Jedno wydarzenie może nieść za sobą tragiczne skutki. Ale jak autorka świetnie udowodniła, często jedynie dla ofiary. W tym wypadku młodej dziewczyny. Mając naście lat nie była świadoma, że związek ze sporo starszym mężczyzną jest złym pomysłem. Przecież on o nią dba, interesuje się, kocha. Żaden chłopak w jej wieku tak się nie zachowuje. Po latach nadal nie może dojść do siebie po tych traumatycznych wydarzeniach. Ma ogromne problemy z zaufaniem, w żadnym związku nie wytrwała dłużej niż miesiąc. A mężczyzna, który zniszczył jej życie radzi sobie doskonale. Ma dobrą pracę, społeczność wydaje się zapomniała o jego jednorazowym wybryku. Jednak jak się okazuje, pozory mylą, a on znalazł sobie kolejną ofiarę. Lou zrobi wszystko, żeby ten zwyrodnialec nie zniszczył życia kolejnej dziewczynce.

To co moim zdaniem nie do końca wyszło to próba wplecenia elementów thrillera psychologicznego. Autorka usilnie starała się zaskoczyć czytelnika, wprowadzać napięcie, na mnie jednak to zupełnie nie zadziałało. Nie przekonała mnie zmiana Lou z ofiary w oprawcę. A kropką nad i było zakończenie, które było dosyć naciągane i bardzo mało prawdopodobne. Nie potrafię jednak negatywnie ocenić tej książki. Autorka porusza w niej niesamowicie ważny temat przemocy i pedofilii. A także problemów, z jakimi borykają się ich ofiary.

Uważam, że książka „Zanim powróci strach“ jest warta uwagi, chociażby ze względu na ten wątek. Nie była to książka wybitna, ale nie była to też książka zła. Idealna na nadchodzące jesienne wieczory. E.

Moja ocena: 6

Za egzemplarz dziękuję: 
albatros

 

 

 

Wydawnictwo Albatros
Tłumaczenie: Robert Waliś
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 416

 

Polecamy