Krew za krew

Bardzo mnie cieszy to, że coraz więcej silnych kobiecych postaci wysuwa się na pierwszy plan w literaturze, zwłaszcza w kryminałach. Już nie tylko mężczyźni prowadzą śledztwa, dowodzą zespołem i ścigają przestępców, ale coraz częściej pałeczkę przejmują kobiety. W literaturze kryminalnej właśnie pojawiła się kolejna silna kobieta, Ziba MacKenzie, główna bohaterka nowej serii autorstwa Victorii Selman.

 W Londynie, w godzinach szczytu, podmiejska kolejka zderza się z wykolejoną cysterną. W zatłoczonym pociągu znajdowała się również  Ziba MacKenzie, profilerka, która jako pierwsza rusza na pomoc ofiarom. Jedna z umierających kobiet, tuż przed śmiercią, przekazuje Zibie wiadomość: „On to zrobił. Musisz komuś o tym powiedzieć”. Niedługo po wypadku w Londynie zostaje odnalezione okaleczone ciało mężczyzny. Modus operandi jednoznacznie wskazuje na to, że po 25 latach do miasta wrócił wyjątkowo brutalny seryjny zabójca. Ziba zostaje zaangażowana w jego wyśledzenie, ale jednocześnie sama musi zmierzyć się z własnymi demonami.

 Krew za krew

Na pierwszy rzut oka ten thriller ma w sobie wszystko to, co lubię, czyli mocne rozpoczęcie, które intryguje i zachęca do dalszej lektury, silną, pewną siebie postać głównej bohaterki oraz seryjnego, brutalnego zabójcę. Po pierwszych kilkunastu stronach, tym początkowym genialnym wystrzale, okazuje się, że to historia, nie dość, że dość przewidywalna, to jeszcze taka, którą ma się wrażenie, już się gdzieś czytało. Motywację mordercy poznajemy dość szybko, zdradza nam je autorka na dość wczesnym etapie książki, ale możemy przyglądać się jak proflerka, Ziba, oraz pozostali śledczy błądzą we mgle, aby dopaść Kastratora, bo taki przydomek zostaje nadany seryjnemu zabójcy.

 Bardzo intrygująca jest natomiast postać głównej bohaterki, Ziby. Brytyjka, irańskiego pochodzenia, która niedawno straciła ukochanego męża i cały czas nie może poradzić sobie z tą stratą. Ziba to outsiderka, która woli pracować sama, niż w zespole, o czym dość szybko przekonujemy się podczas lektury „Krew za krew”. Nie jestem pewna, czy wyszło to książce na dobre, bo głównej mierze śledzimy samotną walkę profilerki przeciwko mordercy. Jej analizy psychologiczne, praktycznie każdej napotkanej osoby, są genialnym uzupełnieniem treści książki i pozwala na lepsze zrozumienie pracy profilera policyjnego, ale jednocześnie powoduje, że wraz z Zibą, podejrzewamy dosłownie każdego o morderstwa popełnione w Londynie. Bardzo ciekawe są te fragmenty, gdy mocna osobowość Ziby ściera się z jednym z policjantów, prowadzących śledztwo w sprawie seryjnego mordercy. Tu wyraźnie widać, że autorka włożyła dużo pracy w przygotowanie portretów psychologicznych.

„Krew za krew” to debiut powieść Victorii Selman, dlatego pewne niedociągnięcia można Autorce wybaczyć. Książka ma dobrze wykreowanych bohaterów oraz tempo akcji, które utrzymane jest na stałym, wysokim poziomie. Trochę przeszkadzała mi przewidywalność i nawiązanie do tematów, które były opisywane już wielokrotnie i mam wrażenie, że są ulubionymi motywami autorów thrillerów i kryminałów. To, co wyróżnia jednak książkę „Krew za krew” od wielu innych dostępnych na rynku, to wejście w umysł schizofrenicznego mordercy. Jego wypowiedzi oraz zachowanie nie raz mnie zszokowały. Część rozdziałów jest napisana z perspektywy mordercy, dzięki czemu możemy wejść głębiej w jego umysł i nad paroma kwestiami zastanowić się odrobinę dłużej.

Ten thriller to dynamiczny i wciągający pościg za seryjnym mordercą, który, w imię własnej sprawiedliwości, zabija z bezwzględną brutalnością. Znawcy gatunku raczej nie będą zaskoczeni finałem ani motywacją sprawcy, ale całość jest bardzo dobrze napisana, a kolejne tomy serii z Zibą zapowiadają się niezwykle ciekawie. K

Moja ocena: 6

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję: 
czarna owca

 

 

Wydawnictwo Czarna Owca
Rok wydania: 2020
Tłumaczenie: Dorota Pomadowska
Liczba stron: 432

 

Polecamy