W labiryncie

Do niedawna dobry kryminał kojarzył mi się tylko ze Skandynawią, zwłaszcza ze Szwecją.  Jednak już  jakiś czas temu to nie jest takie oczywiste skojarzenie. Poznałam wielu polskich autorów, którzy piszą świetne kryminały, a parę dni temu, po raz drugi,  przekonałam się,   ze włosi również potrafią napisać taki kryminał, że szczęka  opada.

Donato Carrisi to włoski scenarzysta i dramatopisarz.  N swoim koncie ma już 8 książek, a pod koniec lutego na naszym rynku wydawniczym ukazało  się jego najnowsze dzieło „W labiryncie”. Główną bohaterką tego kryminału jest Samantha, która w wieku 13 lat została porwana i uwięziona w labiryncie pod ziemią. Porywacz więził ją przez 15 lat, po tym czasie dziewczynie udało się uciec. Samantha budzi się w szpitalu   i nie pamięta niczego. Towarzyszy je policyjny profiler, doktor Green, który swoimi nowatorskimi metodami, próbuje przywrócić dziewczynie pamięć, by schwytać porywacza.  Tymczasem prywatny detektyw Bruno Genko na własną rękę próbuje znaleźć porywacza Samanthy. 15 lat temu dostał zlecenie od rodziców dziewczyny na odnalezienie ich córki. Teraz po latach próbuje wywiązać się z powierzonego zadania. Sprawę komplikuje fakt, że Genko jest śmiertelnie chory i nie zostało mu dużo czasu.

w labiryncie

Już na pierwszy rzut widać, że fabuła jest nieco surrealistyczna, a w trakcie czytania książki jedynie utwierdzałam się w tym  przekonaniu. Samantha jest przez 15 lat więziona przez swego oprawcę w miejscu, które sama nazywa labiryntem. Z początku trudno zrozumieć intencje porywacza, dlaczego przez tak długi czas utrzymuje przy życiu dziewczynę? Jak udało jej się  przetrwać i uciec? Amnezja  Sam dodatkowo potęguję aurę tajemniczości, choć jest to zabieg bardzo często wykorzystywany przez autorów. „W labiryncie” to nie lada gratka dla tych czytelników, którzy lubią podczas czytania wcielić się rolę detektywa i sami szukają rozwiązania. Podążałam razem z detektywem za  jego tropami, ale i tak byłam zaskoczona, a nawet zszokowana zakończeniem. Przez dłuższą chwilę siedziałam i układałam sobie w głowie to, co przeczytałam w ostatnich rozdziałach. I nadal się zastanawiam, czy wszystko dobrze zrozumiałam :)

Historię  Samanathy poznajemy z trzech różnych perspektyw. Pierwsza to jej właśnie wspomnienia, które udaje jej się odtworzyć dzięki rozmowom z doktorem Greenem. Są bardzo poszarpane, niespójne i chaotyczne, ale  dzięki temu wprowadzają klimat mroczny, tajemniczy, że aż ciarki przechodzą w pewnych momentach. Druga perspektywa to zapis terapii doktora Greena w szpitalu, w  którym znajduje się Sam, a trzecia to prywatne śledztwo detektywa Genko. I to  właśnie on, a  nie Samantha, wybija się w tej książce na pierwszy plan, to jego postać pojawia się najczęściej. Genko to człowiek kameleon, idealnie nadaje się do pracy detektywa. Samotnik z wyboru, bez rodziny  przyjaciół, za to ze śmiertelną chorobą. Jego determinacja, by doprowadzić sprawę sprzed 15 lat do końca, budzi mój szacunek.

Od początku dałam się totalnie porwać tej historii, z niecierpliwością przerzucałam strony, by dowiedzieć się, jak wyglądało życie dziewczyny uwięzionej przez 15 lat. Z czasem jednak moje zainteresowanie słabło, bo i informacji o życiu w labiryncie nie dostałam za wiele. Zakończenie było zupełnie niespodziewane i surrealistyczne, nadal  nie potrafię powiedzieć czy bardziej mi się podobało, czy jednak nie. Donato Carrisi zabrał nas w prawdziwą podróż labiryntem ludzkiego umysłu,  mrocznego, zdeprawowanego, chorego.  Autor balansuje tutaj na granicy gatunków, granicy światów, umysłu swoich bohaterów i mojej cierpliwości :)Moim zdaniem ta równowaga została idealnie zachowana, bo jeżeli  o książce nie można zapomnieć i wciąż na nowo przetwarza się w głowie jej treść, to może być tylko pochwała dla Autora. K. 

Moja ocena: 7

Za egzemplarz do recenzji dziękuję: 
albatros

 

Wydawnictwo Albatros
Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Rok wydania: 
2020
Liczba stron: 336

 

Polecamy