Łowca tatuaży

Jakiś czas temu, przy okazji opinii o innej książce, zastanawiałam się, czy książka z gatunku thrillera/kryminału jest w stanie mnie jeszcze czymś zaskoczyć. Okazuje się, że tak, pomysłowość autorów nie zna jednak granic. Takiej intrygi, jaką zaproponowała nam Alison Belsham, nie byłabym w stanie wymyślić, a już na pewno zgrabnie jej opisać. Czytając Łowcę tatuaży, poczułam powiew świeżości, jeśli chodzi o pomysł na fabułę. Jest bardzo brutalnie i krew się leje wielokrotnie, a przy tym mogłam „wejść” w środowisko, które jest mi zupełnie obce. A więc o czym jest „Łowca tatuaży”?

Inspektor Francis Sullivan to młody, jeszcze niedoświadczony śledczy, który właśnie otrzymał awans, a przy okazji przydział do swojej pierwszej sprawy o morderstwo. Ofiara zostaje odnaleziona w śmietniku, z wyciętym kawałkiem skóry. Odkrycia dokonuje Marni Mullins, tatuażystka z Brighton, która z racji swojego zawodu, zostaje poproszona przez Sullivana o pomoc w śledztwie. Szybko okazuje się, że nie jedyne morderstwo, obdartych ze skóry ciał jest więcej.

łowca tatuaży

Książka napisana jest w trzeciej osobie, ale z punktu widzenia kilku bohaterów, tatuażystki Marni, inspektora Sullivana, jego zastępcy Rorego oraz, oczywiście, samego zabójcy. Dla mnie jest to zawsze atut, lubię powieści, które są w taki sposób skonstruowane, mogę spojrzeć na to samo wydarzenie pod różnym kątem, lepiej poznać bohaterów. Łatwiej jest mi też typować, kto jest tytułowym łowcą, bo nie ukrywajmy, chyba wszyscy, którzy czytają kryminały od pierwszej strony, próbują wytypować mordercę. Autorka od samego początku podrzuca nam to tu, to tam małe tropy, ale robi to tak dyskretnie, że łatwo je przeoczyć, a wtedy zakończenie może być niezłym zaskoczeniem.

Kreacja bohaterów mnie nie do końca przekonuje i uważam to za najsłabszy punkt książki, który obniża moją ocenę. Marni Mullins to dziewczyna, która dużo przeszła, przez co nie ma zaufania do policji, jednak jej solidarność ze środowiskiem tatuażystów, które zostało zaatakowane przez mordercę, sprawia, że podejmie się współpracy z Sullivanem. Ciężko jest mi jednak zrozumieć jej ryzykowne zachowania, a emocjonalne rozchwianie trochę drażniło. Dużo bardziej irytujący byli jednak nadkomisarz, bezpośredni przełożony Sullivana oraz jego zastępca. Panowie mieli bardzo stereotypowe podejście do sprawy, a zwłaszcza ofiar i podkopywali każdą decyzję młodego inspektora. Moje wątpliwości budzi też to, że wiele tropów praktycznie samo wpadło w ręce policjantów, a niektórzy świadkowie wykazywali się wręcz nadludzką pamięcią. W związku z tym samo śledztwo wypadło mało wiarygodnie niestety.

Zupełnie odmienne odczucia mam w stosunku do przedstawionego świata tatuażystów, ich technik czy metod. Dla mnie to zupełnie obcy świat, nie mam żadnego tatuażu, w najbliższych planach (raczej) też nie, dlatego z przyjemnością i zaciekawieniem pochłaniałam te fragmenty książki, w których Marni pracowała nad tatuażem. Ponieważ się na tym nie znam, nie mogę ocenić, czy udało się autorce wiarygodnie przenieść to do książki. Najciekawsze były fragmenty, w których morderca opisuje proces pracy nad garbowaniem skóry. Motywy jego działania są, delikatnie mówiąc, dla normalnego człowieka, kompletnie niedorzeczne, ale na typ polega urok kryminałów. Im bardziej pokręcony umysł psychopaty, tym lepiej dla czytelnika.

Mimo że nie jestem fanką powieści romantycznych, lubię, gdy w gatunku takim jak kryminał pojawia się jakiś element romansu, uważam, że to zawsze wzbogaca fabułę, o ile jest dobrze napisane. W „Łowcy tatuaży” autorka poradziła sobie z tym moim zdaniem bardzo dobrze, bez zbędnego epatowania uczuciami. Zarzuciła wędkę, a ja z przyjemnością dowiem się, jak potoczą się losy tej pary w kolejnych tomach. Tymczasem polecam wam „Łowcę tatuaży”. Nie jest to kryminał pozbawiony wad, ale z całą pewności zasługuje na uwagę. K

Moja ocena: 7

Za egzemplarz dziękuję: 
wab

 

Wydawnictwo W.A.B
Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa
Rok wydania: 
2020
Liczba stron: 415

 

Polecamy