Magazyn

 

Ten dystopijny thriller mrozi krew w żyłach! Tak może wyglądać nasz świat już niedługo!
Żeby zniszczyć system, musisz być jego częścią…
Paxton nigdy nie sądził, że będzie pracował dla Chmury, gigantycznej firmy, która włada praktycznie całym rynkiem amerykańskim oraz że przeprowadzi się do jednego z jej rozległych centrów. Szczególnie, że życie w środowisku Chmury - z salami rozrywkowymi, otwartymi przestrzeniami biurowymi i w ogromnych magazynach – jest lepsze, niż to, co pozostało na zewnątrz. To znacznie więcej, niż zapewnia ktokolwiek inny.
Zinnii udało się przeniknąć w szeregi Chmury, gdzie pracuje pod przykrywką. Wiele ryzykuje, by wykraść najcenniejsze tajemnice firmy. Paxton ze swoim zwykłym życiem, małymi nadziejami i obawami może okazać się idealnym pionkiem w tej grze, jeśli tylko Zinnia będzie w stanie poświęcić go dla dobra sprawy. Gdy prawda o pobudkach firmy wychodzi na jaw, kobieta musi postawić wszystko na jedną kartę. To ryzykowne zagranie, które może kosztować życie. Wspólnymi siłami Zinnia i Paxton dowiedzą się, do czego Chmura może się posunąć; by uczynić świat lepszym.
Przerażająco prawdziwa powieść o tym, co się dzieje, kiedy Wielki Biznes stosuje metody godne Wielkiego Brata. Oraz o tym, kto zapłaci za to najwyższą cenę. (Źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.)

magazyn

Nie czytałam jeszcze dystopijnego thrillera, dlatego z ogromnym zaciekawieniem sięgnęłam po pozycję wydawnictwa W.A.B. I przyznam się Wam, że po tej książce mam ochotę na więcej!

Chmura zdominowała amerykański rynek, jest to firma zajmująca się sprzedażą dosłownie wszystkiego. Ale wyróżnia ją sposób dostawy. Klient dostaje zamówienie do domu dostarczone przez drona. Firma ta wybiła się po masakrach w Czarny Piątek, wtedy w centrach handlowych miało miejsce wiele strzelanin. Przez to jest też świetnym pracodawcą. Oferuje nie tylko etat. Osoby zatrudnione otrzymują mieszkanie w Centrali( za drobną opłatą), dostają zegarek kontrolujący wszystkie ich ruchy, mają dostęp do wielu restauracji i innych rozrywek. W Stanach jest kilka takich Central, które są samowystarczalnymi miasteczkami. 

Głównych bohaterów poznajemy w momencie, gdy przechodzą etap rekrutacji do Chmury. Paxton to człowiek, który stracił wszystko co posiadał. Zinnia skrywa ogromną tajemnicę. Są skrajnie różni, znajdują jednak nić porozumienia. Ja polubiłam obu bohaterów od samego początku i z zapartym tchem śledziłam ich losy.

Poznajemy również historię Gibsona, założyciela Chmury. Opowiada krótko o jej początkach, a także o swojej podróży po Centralach. Jest to jego ostatni rok na stanowisku prezesa, choroba nie zna litości. Ma również podać nazwisko swojego następcy.

magazyn2

Muszę jednak szczerze przyznać, że nie jest to książka dla każdego. Jeśli oczekujecie szybkiej akcji, to się rozczarujecie. Powoli wsiąkamy w struktury firmy, która jest fenomenem na światową skalę. Razem z bohaterami odbywamy tę podróż. To dzięki nim dowiadujemy się, jak funkcjonują zegarki, które trzeba mieć praktycznie zawsze na nadgarstku. Paxton i Zinnia pracują na różnych stanowiskach, przez co możemy się bliżej przyjrzeć różnym sekcjom Chmury. Jednak ta najciekawsza, a zarazem najgorsza, pozostaje dla nas tajemnicą. Przynajmniej do pewnego momentu? Przyznam, że zakończenie bardzo mnie zniesmaczyło. Nie było złe! Ale jeśli przeczytacie będziecie wiedzieć o co mi chodzi? 

"Magazyn" to książka, która mnie przeraziła. Dlaczego? Ponieważ ten scenariusz jest tak bardzo prawdopodobny! W dzisiejszych czasach wiecznie za czymś gonimy, wiecznie czegoś szukamy. Nie mamy czasu ani często chęci, aby wyjść z domu na zakupy. Wystarczy jedno kliknięcie i można praktycznie wszystko zamówić przez Internet. Jeśli jeszcze dostawa byłaby natychmiastowa, to czy może być lepiej? Przyznam się szczerze, że ja nie lubię zakupów przez Internet. Muszę zobaczyć, dotknąć, przymierzyć to, co chcę kupić. Wizja siedzenia w domu przed komputerem i klikania mnie nie przekonuje. Jednak wiem, że taki sposób robienia zakupów ma wielu zwolenników. I to właśnie im polecam tę pozycję!? E. 

 Moja ocena: 7

Za gzemplarz do recenzji dziękuję: 

wab

 

 

Wydawnictwo W.A.B
Tłumaczenie: Jacek Żóławnik
Rok wydania: 
2020
Liczba stron: 496

 

Polecamy