Reset

 

Łódzka trylogia kryminalna właśnie dobiegła końca. Krzysztof Domaradzki postawił ostatnią kropkę w „Resecie” i tym samym wyjaśnił wszystkie otwarte wątki związane z polowaniem na seryjnego zabójcę. Jest to jedna z nielicznych serii, z którymi jestem na bieżąco i które mam przeczytane w całości. Recenzję poprzednich tomów znajdziecie tutaj: DetoksTrans. A to, co wydarzyło się w „Resecie”, jest naprawdę mocnym zakończeniem i w moim prywatnym odczuciu jest też najlepszą częścią całej trylogii.

Seryjny morderca kobiet, który sterroryzował Łódź, zapadł się pod ziemię. Nikt nie wiem, gdzie należy go szukać. Tymczasem ekscentryczny alkoholik, Tomasz Kawęcki, który odszedł z policji  kilka miesięcy wcześniej, nie potrafi odpuścić tej sprawy i rozpoczyna własne poszukiwania. Kawęcki namawia kolegów  z Wydziału Kryminalnego na podjęcie nietypowych, a przede wszystkim nielegalnych działań, by złapać Seweryna Kostkę, seryjnego i bezwzględnego mordercę.

reset

Jeżeli nie mieliście do tej pory przyjemności poznać tej serii, to polecam zacząć od pierwszego tomu i przeczytać, najlepiej od razu, jeden po drugim. Tak naprawdę można to potraktować jako jedną książkę, podzieloną na trzy tomy. Cała trylogia posiada jeden główny wątek, a jest nim śledztwo i poszukiwanie seryjnego mordercy, Seweryna Kostki, dlatego czytanie od razu całej serii pozwoli Wam nie pogubić się w tym długim i skomplikowanym śledztwie.

„Reset”, jako że jest zamknięciem serii, od samego początku ma nieco inny przebieg niż typowe kryminały czy serie z jednym głównym bohaterem. Tym razem od samego początku wiemy, kto jest mordercą, znamy jego nazwisko, ponieważ policjantom z Wydziału Kryminalnego udało się zidentyfikować sprawcę. Co z tego, skoro Seweryn zapadł się pod ziemię. Dzięki temu w książce panuje inne napięcie, inny klimat, czuć nerwowość śledczych, ich bezsilność i wkurzenie. Mama akie wrażenie, że w tym tomie autor dużo większy nacisk położył  na charakterystykę swoich bohaterów, na opisanie emocji, jakie im towarzyszą, przedstawienie ich motywów działania, zwłaszcza mordercy.

trylogia

W „Resecie” autor po raz kolejny nie ma litości dla swoich bohaterów i bardzo boleśnie ich doświadcza. Próżno szukać tu bohatera, który nie przyjął jakiegoś ciosu od życia, który nie zmaga się z problemem, czy bólem. W tej części Domaradzki odsłania wszystkie karty i wyjawia szczegóły współpracy Kawęckiego z bandytami,  przestępczej działalności prokuratora oraz biznesmena Mariusza Halberta. Chyba już zawsze Łódź będzie mi się kojarzyła z mroczną przestępczością i korupcją. W tym ostatnim tomie trylogii cos się jednak stało z Tomkiem Kawęckim, bo wydaje się jakby bardziej melancholijny, próbuje zerwać z nałogiem, a nawet posiada psa. Nie do końca udało się ocieplić jego wizerunek, ale przynajmniej nie postrzegam go już tak jednoznacznie negatywnie. Ten były policjant jest niebywale inteligentny i gdyby nie jego zaangażowanie, to z pewnością śledztwo s sprawie Kostki nie ruszyłoby do przodu, a cała seria nie była tak ciekawa i barwna. To jedna  z najbardziej nieoczywistych i zagadkowych postaci w literaturze kryminalnej.

cytat Czyli psychopata ściga psychopatę. Ciągnie swój do swego, co? 

Domaradzki bardzo umiejętnie, używając plastycznego języka opisuje otaczającą rzeczywistość. Łódź w jego książkach przedstawiona jest jako siedlisko zła i patologii. Autor bardzo sprawnie porusza się w tematach biznesowych, kryminalnych i porachunkach gangsterskich, płynnie przeskakując między wątkami. Duże brawa należą się za zakończenie całej historii, ponieważ jest bardzo mocna,  konkretna, ale też zostawiająca nam miejsce na refleksję. Dokładnie taka jak główny bohater, Kawęcki. Jeśli wiec szukacie dobrej, mrocznej serii kryminalnej, z bardzo nietypowym głównym bohaterem to polecam książki autorstwa Krzysztofa Domaradzkiego. K

7

Za egzemplarz do recenzji dziękuję: 
czarna owca

 

 

Wydawnictwo Czarna Owca
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 558

 

Polecamy