Szalone trio

 W Olesku koło Lwowa, pod murami magnackiego zamku, dawnej siedziby Sobieskich, w tajemniczych okolicznościach ginie młody Polak. Jerzy Kawalec, nauczyciel z Radomia i przyjaciel rodziny zamordowanego, postanawia wyruszyć na Ukrainę, aby poprowadzić własne, prywatne śledztwo. Razem z kolegami – nietuzinkowym księdzem oraz znudzonym konsulem – jest o wiele bliżej rozwiązania zagadki, niż można by się spodziewać. Gdyby tylko miejscowa policja współpracowała zamiast utrudniać, a ktoś skutecznie nie zacierał śladów i nie mylił tropu. Prawda okaże się jednak zgoła inna od podejrzeń… (Źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res)

Do przeczytania tej książki zachęcił mnie jej opis. Młody Polak ginie na Ukrainie, a sprawę rozwiązać ma nauczyciel, ksiądz i konsul? Brzmi interesująco. Ale czy tak było?

lwów

„Rzeczy, które robisz we Lwowie, będąc martwym" to debiut Tomasza Nowakowskiego i muszę przyznać, że bardzo udany. Autor ma podobne poczucie humoru do mojego, co mnie mile zaskoczyło podczas lektury. Ta książka ocieka wręcz sarkazmem! Byłam przygotowana na kryminał( który dostałam, chociaż w trochę specyficznej wersji), a do tego co kilka stron wybuchałam śmiechem. Bardzo mi się takie połączenie spodobało! Wszystkie żarty były, moim zdaniem, w punkt. Autor nie szczędzi nam również uwag i komentarzy o Polsce i Ukrainie, które tylko wzbogacały książkę. Widać, że ma on spore pojęcie o sytuacji politycznej w obu krajach.

Chyba najciekawszym elementem tego utworu są bohaterowie. Polubiłam już od początku trochę ciamajdowatego nauczyciela historii, leniwego konsula, ale przede wszystkim księdza Staszka! To właśnie on jest źródłem wyżej wspomnianego humoru! Ogromnie inteligentny, potrafi każdą sytuację w interesujący sposób skomentować. Nie unika kobiecego towarzystwa, można wręcz powiedzieć, że sprawia mu ono wyjątkową przyjemność:

 cytat„Co nie wypada, co nie wypada? Podziwianie dzieł bożych miłe jest Panu! A tak poza tym, jak wiesz, zawsze szczerze, odważnie i bezkompromisowo powtarzam: nic, co ludzkie...

Mam nadzieję, że jest to pierwsza część serii. Chętnie sięgnę po kolejną książkę z szalonym trio w akcji.

Jeśli nas śledzicie od jakiegoś czasu, to wiecie, że jestem fanką brutalnych i krwawych kryminałów. Tutaj trup pojawia się na pierwszych stronach, potem pozostaje tylko rozwikłanie zagadki jego śmierci. Zakończenie jest ciekawe, chociaż w pewnym momencie książki przeszło mi przez myśl takie rozwiązaniea smile Chyba ciężko mnie zaskoczyća smile Jednak nie jest to minusem tej pozycji. Czyta się ją niesamowicie szybko. Jest napisana prostym językiem. Kartki przewracają się same! 

Jeśli szukacie kryminału z duuuużą dawką sarkazmu, to „Rzeczy, które robisz we Lwowie, będąc martwym" jest idealną pozycją dla Was! Moim zdaniem to świetna lektura na koniec lata, pozwalająca się zrelaksować i dobrze bawić podczas czytania! Polecam! E,

Za egzemplarz ksiażki dziękuję: 
novae res

Wydawnictwo Novae Res
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 286

 

Polecamy