Bękarty z Pizzofalcone

 

Na początku tego roku postawiłam sobie wyzwanie, aby czytać więcej książek z różnych zakątków świata. Do tej pory królowały u mnie głównie kryminały skandynawskie, anglojęzyczne a ostatnio coraz częściej sięgam po książki polskich autorów. Dzisiaj mam dla Was recenzję włoskiego kryminału i od razu zaznaczam, że niczym nie ustępuje tym  skandynawskim!

Komisariat w Pizzofalcone, podupadłej dzielnicy Neapolu nie cieszy się dobrą sławą. Swoją złą opinię zawdzięcza czterem policjantom, którzy zostali oskarżeni o przestępstwo narkotykowe. Przyszłość komisariatu zależy od nowych detektywów, przeniesionych tu z innych oddziałów, którzy przez miejscowych zostali ochrzczeni „bękartami z Pizzofalcone”. Nowa obsada posterunku bardzo szybko dostaje szansę na wykazanie się. Zona zmarłego notariusza zostaje zastrzelona we własnym domu. Narzędziem zbrodni jest szklana kula, jedna z wielu z kolekcji ofiary. Nie ma śladów walki i włamania do mieszkania, dlatego detektywi podejrzewają, że kobieta musiała znać swojego oprawcę. Pierwszym podejrzanym jak zwykle zostaje mąż ofiary, który nie ukrywa, że wielokrotnie zdradzał zonę.

bękarty

Autor prowadzi narrację wielowątkową, w krótkich rozdziałach przedstawia swoich bohaterów. Jak to bywa w kryminałach, każdy z nich ma swój bagaż doświadczeń i niezbyt chwalebną kartotekę. Głównym bohaterem jest inspektor Lojacano, o nietypowym wyglądzie jak na Włocha, powściągliwy, małomówny i skrupulatny detektyw o niezwykłej intuicji. Pozostali bohaterowie też są bardzo charakterystyczni i nieszablonowi, stanowią świetne uzupełnienie dla głównej postaci. To ludzie niedoskonali, ale nie są źli, a to czyni ich bardzo realnymi. Jednak, jak szybko się okazuje, razem mogą stworzyć bardzo zgrany zespół.

Znalazłam informację, że pomysł na fabułę „Bękartów z Pizzofalcone” autor zaczerpnął z kroniki kryminalnej swojego miasta.  Po raz kolejny okazuje się, że życie pisze najlepsze scenariusze. Obok głównego wątku, czyli morderstwa żony notariusza, autor poprowadził drugi, równoległy wątek młodej, pięknej dziewczyny, uwięzionej w mieszkaniu w kamienicy. Przyznaję, że bardzo mnie ten zabieg zmylił, a rozwiązanie sprawy dziewczyny trochę rozczarowało, ale podczas samego czytania wprowadzało urozmaicenie i chyba o to głównie chodziło autorowi.

„Bękarty z Pizzofalcone” to kryminał w klimacie noir, przesycony czarnym humorem, który tak uwielbiam. Akcja książki umiejscowiona jest w Nepalu, a autor świetnie oddał nadmorski charakter tego miejsca. Autor przemyślał intrygę kryminalną od początku do końca, a jej rozwiązanie  jest bardzo wiarygodne. Co prawda nie odgadłam kto nie mordercą, choć byłam bardzo blisko, ale autor skutecznie mi to utrudniał, co chwilę podsyłając fałszywe tropy.

bękarty2

Gdybym wiedziała, że „Bękarty z Pizzofalcone” tak bardzo mnie wciągnie, to wstrzymałabym się z jej czytaniem i zaczęła od „Metody Krokodyla”, która jest pierwszą częścią serii z inspektorem Lojacano. Ja będę jak najszybciej nadrabiać czytanie pierwszego tomu, a Wam serdecznie polecam ten włoski kryminał!

Nota o autorze: 
Maurizio de Giovanni – pisarz włoski, autor dwóch bestsellerowych serii znanych czytelnikom w Europie i stanach zjednoczonych. Tylko we Włoszech sprzedano ponad milion egzemplarzy. W 2005 roku opowiadaniem o komisarzu Ricciardim, który działa w Neapolu w faszystowskich Włoszech na początku lat 30. XX w., wygrał konkurs dla debiutujących autorów kryminałów. W 2012 roku wydawnictwo Mondadori opublikowało thriller „Il metodo del Coccodrillo”  („Metoda Krokodyla”), w którym po raz pierwszy pojawia się inspektor Giuseppe Lojacono. De Giovanni zapoczątkował nim serię współcześnie rozgrywających się powieści. Na jej podstawie zrealizowano popularny serial kryminalny we włoskiej państwowej telewizji Rai 1.(źrósło: wydawnicwto Muza) 

Za egzemplarz ksiażki dziękuję:
muza

Wydawnictwo Muza
Tytuł orginału: I Bastardi di Pizzofalcone
Tłumaczenie: Paweł Bravo
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 382

 

Polecamy