Śliska sprawa

Chyba każdy miłośnik kryminałów ma swojego ulubionego detektywa, ukochanego śledczego i ze zniecierpliwieniem wyczekuje każdej kolejnej książki z jego udziałem. Na moją listę ulubionych śledczych śmiało mogę dopisać Gereona Ratha, głównego bohatera „Śliskiej sprawy”, nowej serii kryminalnej, której akcja dzieje się pod koniec lat 20 w Berlinie.

Gereon Rath zostaje przeniesiony z Koloni do Berlina, po tym, jak zastrzelił niewinną osobę. Rath w Kolonii pracował w policji kryminalnej, teraz zostaje skierowany do sekcji obyczajowej, co traktuje jako degradację. Postanawia za wszelką cenę udowodnić, że zasługuje na pracę w sekcji kryminalnej, dlatego, gdy z kanału zostają wyłowione zwłoki mężczyzny, Gereon Rath postanawia przeprowadzić własne śledztwo po godzinach. Wkrótce okaże się, że jako jedyny zna nazwisko ofiary, a jego śledztwo całkowicie się skomplikuje.

śliska sprawa

Co takiego ma sobie główny bohater, że tak bardzo go polubiłam? Gereon Rath jest inteligentny, ambitny i nieustępliwy, a co najważniejsze nie boi się przekraczać granic. Pojęcie dobra i zła definiuje według własnych potrzeb i aktualnej sytuacji. Jest to bohater pełen sprzeczności, bo oprócz odwagi i brawury nie brakuje mu również wrażliwości i odrobiny romantyzmu. Ma swoje mroczne sekrety, przez które musiał przenieść się z Kolonii do berlińskiej obyczajówki, ale ponieważ jest to dopiero pierwszy tom serii, autor postanowił jeszcze nie zdradzać nam za dużo informacji o tej sprawie. Autor, Volker Kutscher, uchylił nam jednak rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o życie prywatne komisarza. Poznajemy jego trudne relacje z rodzicami, a także jesteśmy świadkami początku romansu z panną Ritter. Wątek miłosny w kryminale? Uwierzcie mi, ta dwójka tworzy niezwykły duet i nadaje barw całej książce.

Śledztwo od samego początku jest niezwykle skomplikowane, trudne i wielotorowe, szybko okazuje się też, że ofiar jest więcej. Wszystkie tropy zgrabnie łączą się jednak w jedną logiczną całość w finale książki. Tempo jest nieśpieszne, dlatego nie mamy problemu z wyłapaniem wszystkich wątków. A jednym z nich, niezwykle istotnym jest sytuacje polityczna.. Berlin rok 1929, na chwilę przed wybuchem II wojny światowej to czas, gdy w mieście dochodziło do licznych zamieszek, zaufanie obywateli do policji gwałtownie malało, a naziści zyskiwali coraz większe poparcie. Czytelnik został postawiony w niezwykłej sytuacji, bo z historii my już dobrze wiemy, jaki będzie tego finał.

Volker Kutscher przedstawił Berlin z bardzo drobiazgowo, opisuje sytuację społeczną mieszkańców, świat rosyjskich imigrantów, ruch komunistyczny, nocne życie i nielegalne kluby, w których szerzy się pornografia. Wydawać by się mogło, że to dużo jak na jeden kryminał, ale autor zachował odpowiednie proporcje między poszczególnymi wątkami. Nakreślenie tła społecznego i politycznego było konieczne, by zbudować ten niesamowity klimat końcówki lat 20. Do tego autor dołożył szczyptę czarnego humoru, który ja uwielbiam. To wszystko składa się na świetny kryminał, który Wam serdecznie polecam, a sama czekam na kontynuację tej serii.

Na podstawie książki powstał serial Babylon Berlin, który okrzyknięty został najdroższą produkcją w historii niemieckiej telewizji. Czy wraz z nakładem środków idzie też jakość? Jeszcze tego nie sprawdziłam, ale na pewno sprawdzę, czy jest tak dobry, jak jego pierwowzór. K. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję: 

wab

 

Wydawnictwo W.A.B
Tytuł orginału:
Der nasse Fisch
Tłumaczenie:
Anna Kierejewska
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 590

 

Polecamy