Zatoka milczenia

Wzrok, słuch, smak, węch i dotyk to 5 zmysłów, którymi odbieramy bodźce zewnętrzne. A co, jeśli zostaniemy pozbawieni jednego z nich? Jak zmieni się nasze postrzeganie świata? Na pewno jest zdecydowanie trudniej normalnie funkcjonować bez jednego ze zmysłów, ale co w przypadku, gdy chcemy podjąć się zadania, które nawet dla zdrowej osoby jest niezwykle skomplikowane?


Caleb Zelic jest głuchy od najmłodszych lat. Nauczył się czytać z ruchu warg, obserwować każdy najdrobniejszy gest, odczytywać sygnały niedostrzegalne dla ludzi słyszących. Pewnego dnia dostaje on wiadomość tekstową od swojego przyjaciela Gary’go z prośbą o pomoc. Tuż po jej wysłaniu mężczyzna zostaje znaleziony we własnym domu z poderżniętym gardłem. Caleb postanawia poprowadzić własne śledztwo, aby odszukać mordercę przyjaciela. Pomaga mu wspólniczka Franki, była policjanta i alkoholiczka. Ich jedynym tropem jest imię „Scott”, które przyjaciel przekazał Calebowi tuż przed swoją śmiercią. Dokąd doprowadzi to amatorskie śledztwo i jakie brudne sekrety wyjdą na jaw?

zatoka milczenia

„Zatoka milczenia” to debiut Emmy Viskic. Który podbił serca czytelników w Australii, a także zdobył chyba wszystkie australijskie nagrody przyznawane kryminałom i thrillerom. Przyznam się, że to, co mnie skusiło najbardziej do sięgnięcia po „Zatokę milczenia” to nie nagrody, nie zachwyty australijskich czytelników, a postać głównego bohatera, czyli głuchego Caleba. To, co ja uwielbiam najbardziej w czytaniu książek to odkrywanie, poznawanie świata z innej perspektywy, dla mnie niedostępnej, czy po prostu mi nieznanej.

W tym kontekście ta książka absolutnie pełniła moje oczekiwania, zwłaszcza pierwsza połowa powieści, która przepełniona jest opisami świata, takiego, jakim odbiera go Caleb, wraz ze wszystkimi trudnościami, jakim musi sprostać. Jestem pod wrażeniem, na jakie detale i szczegóły zwróciła moją uwagę autorka, które dla mnie, osoby słyszącej są kompletnie nieistotne i niezauważalne podczas rozmowy – mimika twarzy, ruch języka, ułożenie warg to tylko nieliczne przykłady. Bardzo mi się podoba to, że Emma Viskic przedstawiła postać Caleba pełnowymiarowo, nie skupiła się tylko i wyłącznie na przedstawieniu jego perspektywy, ale pokazała też jak on sam, jest odbierany przez innych, rodzinę, przyjaciół czy obcych ludzi. Viskic stworzyła tę postać, w taki sposób, że nie czujemy do niej ani litości, z powodu jego głuchoty, ani wyolbrzymiamy jego postawy. To zwykły facet, który codziennie stara się żyć normalnie, ale jednocześnie cały czas wstydzi się swojej głuchoty. Moim zdanie autorka wykonała tu kawał świetnej roboty.

Oczywiście „Zatoka milczenia” to nie tylko historia głuchego bohatera, ale ro przede wszystkim kryminał. Sam pomysł na fabułę może nie jest zbyt odkrywczy i nowatorski, za to autorka zadbała o liczne zwroty akcji, które nie raz spowodowały, że musiałam całkowicie zweryfikować swoje podejrzenia. Być może mogłabym się doczepić zbyt sensacyjnej, jak dla mnie, drugiej połowy książki czy kilku zbyt prostych powiązań, ale całościowo to jest bardzo zgrabna i interesująca intryga.

Mam jednak problem z dialogami, głównie w drugiej połowie powieści. Podejrzewam, że jest to wina tłumaczenia, ponieważ w wielu recenzjach na Goodreads czytelnicy chwalą poczucie humoru, zwłaszcza w rozmowach miedzy Calebem a jego partnerką biznesową, Frankie. Ja nie do końca to wyłapałam, często zastanawiając się, czego ich żarty dotyczą.

„Zatoka milczenia” to kryminał sensacyjny, który zdecydowanie jest wart uwagi. Autorka sprawiła, że na chwilę weszłam w skórę Caleba i poruszałam się w jego świecie bez dźwięków. To właśnie ta warstwa książki poruszyła mnie najbardziej i zasługuje na uznanie. Sam wątek kryminalny raczej by się nie obronił. Jednak, mimo tych kilku minusów z chęcią sięgnę po drugi tom tej serii. K.

Za egzemplarz ksiażki dziękuję:
muza

Wydawnictwo MUZA
Tytuł orginału: 
Resurrection Bay
Tłumaczenie:
Jan Kabat
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 349

 

Polecamy