Zabaweczka

Theo Cray to profesor  biotechnologii, który po konfrontacji z niebezpiecznym mordercą młodych kobiet postanawia nie wracać na uniwersytet ,ale podjąć współpracę z amerykańskim wywiadem, Pewnego dnia do Craya zgłasza się zrezygnowany ojciec, William Bostrom, który od ponad 9 lat próbuje dowiedzieć się kto uprowadził jego syna. Cray szybko przekonuje się, że porwanie syna Bostroma to nie jednorazowy przypadek i zaczyna podejrzewać, ze trafił na ślad kolejnego seryjnego mordercy. Czy jego wiedza i wsparcie systemów  komputerowych pomoże mu i tym razem?

powiekszenie

„Powiększenie” to drugi tom serii, w której głównym bohaterem jest Theo Cray, niezwykle inteligentny profesor biotechnologii,  a do tego uparty, dociekliwy i jak się okazuje w drugim tomie też bardzo cyniczny. Ta właśnie ta ostatnia cecha sprawiła, że książka nabrała trochę innego wyrazu i różni się od części pierwszej. W „Naturaliście” (którego recenzję znajdziecie tutaj)  Theo był samotnym wilkiem, polował na mordercę w pojedynkę, szukając po lasach zakopanych ciał. W tej części swoje śledztwo przeniósł do dużego miasta, nadal pracuje głównie sam, ale musi konfrontować się z wieloma osobami, często uciekać się do podstępów, czy nawet łamać prawo by zdobyć potrzebne informacje.

W tej części bardzo wyraźnie widać zmianę jaką przeszedł Cray. Po tym jak cudem uniknął śmierci z rąk mordercy stał się cynikiem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. A to, w jaki sposób wytropił i zidentyfikował mordercę, gdy na początku nie miał żadnego puntu zaczepienia, robi naprawdę duże wrażenie. Faktem jest, że szczęscie mu sprzyjało, bo wiele dowodów praktycznie same wpadły mu w ręce. Choć trzeba przyznać, że niektóre rozwiązania jakie zastosował autor są mało realne, część z nich ociera się absurd, to mi to kompletnie nie przeszkadzało, bo bardzo polubiłam Theo Craya chyba własnie głównie za ten cynizm. Ogromnym plusem jest też narracja pierwszoosobowa, dzięki temu czułam się jakbym razem z Crayem ścigała mordercę.,

Sama postać mordercy, czyli Zabaweczki bo taki ma pseudonim,  również jest bardzo intrygująca. Już w prologu autor zarzuca nam przynętę, buduje mglisty obraz jego sposobu działania i sprawia, że trudno się oderwać od tej historii. Jedynym zastrzeżeniem jakie mam do zakończenia, to brak wyjaśnienia motywów sprawcy. Przy tak misternie skrojonej intrydze, która jak się okazuje jest dużo bardziej skomplikowana niż na pierwszy rzut oka nam się wydaje, brakuje wejścia w psychikę Zabaweczki i wyjaśnienia, co doprowadziło go do popełnienie tak brutalnych zbrodni.

powiekszenie

Pomimo, że akcja książki jest praktycznie jednowątkowa, z jednym głównym bohaterem to nie sposób się przy niej nudzić. Akcja jest szybka, Cray co chwilę wpada na nowy trop i nie ma zbędnych opisów, ale za to dostajemy sporą dawkę informacji o nowoczesnych metodach, również tych na granicy prawa, które stosuje Cray w swoim amatorskim śledztwie. Plusem jest też przytaczanie przez autora ciekawostek o innych słynnych seryjnych mordercach, jak choćby Tedzie Bundym i porównywanie ich metod do sposobu działania Zabaweczki. Dodatkowo autor urozmaica nam fabułę o elementy wierzeń ludowych i czarną magię, co  akurat jak dla mnie mógłby pominąć, bo fanką tego nie jestem.

Jeśli nie czytaliście „Naturalisty” to moim zdaniem nic straconego, „Powiększenie” możecie spokojnie czytać bez znajomości tomu pierwszego. Autor umiejętnie i bez zbędnego rozdmuchiwania tematu streszcza wydarzenia z poprzedniego śledztwa profesora. A „Powiększenie” mogę Wam z czystym sumieniem polecić. Ja z niecierpliwością czekam na tom trzeci. K.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję: 


wab

 

 

Wydawnictwo W.A.B
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 368

 

Polecamy