Czy jestem dość dobra?

Michelle Obamę chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. To jedna z najbardziej znanych kobiet na świecie, w latach 2009-2017 Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku. Bardzo lubię czytać biografie, zwłaszcza kobiet, do tego interesuję się polityką, więc oczywiste było dla mnie, że muszę przeczytać książkę „Becoming. Moja historia”

Michelle Obama podzieliła swoją książkę na trzy części. Pierwsza Becoming Me opowiada o dzieciństwie i dorastaniu Michelle w południowej dzielnicy Chicago, rodzinie, początkach jej kariery jako prawniczki, pierwszej pracę w kancelarii. Druga część Becoming Us to wspólna historia Michelle i Baracka, od momentu poznania się w kancelarii prawnej, rozkwitu ich miłości, ślubu aż do kariery polityczną Baracka. Ostatnia cześć, czyli Becoming More to czas prezydentury i ich życie w Białym Domu. Nie ukrywam, że właśnie ta część interesowała mnie najbardziej. Rozumiem, że jeszcze za wcześnie by można było ujawniać szczegóły z tego okresu, ale liczyłam na więcej smaczków z Białego Domu. Michelle skupia się tu przede wszystkim na szczegółowym podsumowaniu tego, co udało się osiągnąć zarówno Prezydentowi, jak i jej podczas dwóch kadencji Baracka.

Zasługi Michelle są naprawdę godne uznania. Była pomysłodawczynią i inicjatorką wielu inicjatyw społecznych mających na celu m. in. walkę z otyłością wśród dzieci, poprawienie dostępu do edukacji dla dziewcząt, pomoc żołnierzom i ich rodzinom. Założyła i z powodzeniem rozwijała ogródek warzywny, jako symbol zdrowego odżywiania. Owszem, nie udało jej się uniknąć kilku gaf czy to podczas kampanii czy prezydentury, ale to tylko pokazuje, że nikt nie jest idealny.

W książce dominuje warstwa emocjonalna, Michelle bardzo często odwołuje się do uczuć, opisuje emocje, jakie odczuwała na poszczególnych etapach swojego życia zawodowego i prywatnego. Okres prezydentury Baracka opisany jest z puntu widzenia żony, która tęskni za mężem pochłoniętym obowiązkami wobec Państwa oraz z punktu widzenia matki, która chce jednocześnie ochronić swoje córki, ale i zapewnić im normalne dzieciństwo. Bardzo jestem ciekawa książki Baracka Obamy, w której zapewne polityka będzie dominowała.

Michelle to mądra, ambitna, niezależna kobieta. Wychowana w biednej rodzinie, dzielnicy zamieszkanej głównie przez Afroamerykanów wspięła się na sam szczyt. Mimo że jej historia jest fascynująca to sama książka  jest dość nudna niestety. Nie wiem, czy to wina tłumaczenia, czy stylu wypowiedzi Michelle, ale ciężko mi się było wciągnąć w czytanie. Część opisów, zwłaszcza w pierwszym rozdziale, uważam za zbyt szczegółowe i niepotrzebne. Nie żałuję, że przeczytałam, bo Michelle to postać niezwykła i na pewno jest warta bliższego poznania, ale liczyłam na więcej.K. 

becoming

 

Wydawnictwo Agora
Tłumaczenie:Dariusz Żukowski 
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 515

 

 

 

Polecamy